Twenty Sixteen - en to da translation catalogue (59 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
da: Twenty Sixteen er en moderniseret udgave af et evigt populært WordPress-layout - det vandrette sidehoved med en valgfri højre sidekolonne, der fungerer perfekt til brug for blogs og hjemmesider. Temaet har valgfrie farver med flotte standardfarvepaletter, et harmonisk flydende blokgitter med fokus på mobiltilgang, og en upåklagelig finish i alle detaljer. Twenty Sixteen får din WordPress til at tage sig smukt ud i alle sammenhænge.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
da: Rediger <span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
da: Læs videre<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
da: Rød

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
da: Her tænker du på &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
da: Søg

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
da: Søg &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
da: Søg efter:

en: Footer Primary Menu
da: Footer, Primær menu

en: Footer Social Links Menu
da: Footer, Sociale Links Menu

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
da: Tilføj widgets her for at vise dem i din sidebar.

en: Featured
da: Udvalgt

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
da: Vi kan vist ikke finde, hvad du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe?

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
da: Beklager, men din søgning gav intet resultat. Forsøg igen med andre søgeord.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
da: Klar til at udgive dit første indlæg? <a href="%1$s">Start her</a>.

en: Nothing Found
da: Intet fundet

en: View all posts by %s
da: Vis alle indlæg fra %s

en: Author:
da: Forfatter:

en: Previous post:
da: Forrige indlæg:

en: Next post:
da: Næste indlæg:

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Search Results for: %s
da: Søgeresultater for: %s

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
da: Kategorier

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
da: Udgivet

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
da: Skriv kommentar <span class="screen-reader-text"> til %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
da: Forfatter

en: Yellow
da: Gul

en: Gray
da: Grå

en: Dark
da: Mørk

en: Secondary Text Color
da: Sekundær tekstfarve

en: Default
da: Standard

en: Main Text Color
da: Primær tekstfarve

en: Page Background Color
da: Side baggrundsfarve

en: Link Color
da: Linkfarve

en: Base Color Scheme
da: Grundfarver

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
da: Twenty Sixteen behøver minimum WordPress version 4.4. Du anvender version %s. Opgrader venligst og forsøg igen.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
da: <span class="meta-nav">Udgivet i</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
da: Faktisk størrelse

en: Pages:
da: Sider:

en: Next Image
da: Næste billede

en: Previous Image
da: Forrige billede

en: Skip to content
da: Videre til indhold

en: collapse child menu
da: skjul undermenu

en: expand child menu
da: udvid undermenu

en: Content Bottom 2
da: Indhold i bunden 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
da: Dukker op i bunden af indholdsdelen i indlæg og på sider.

en: Content Bottom 1
da: Indhold i bunden 2

en: Social Links Menu
da: Menu til sociale links

en: Primary Menu
da: Primær menu

en: Proudly powered by %s
da: Drevet af %s

en: Comments are closed.
da: Lukket for kommentarer.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
da[0]: En mening om &ldquo;%2$s&rdquo;
da[1]: %1$s meninger om &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
da: Side

en: Next page
da: Næste side

en: Previous page
da: Forrige side

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
da: Det ser ud til, at vi ikke kan finde det, du leder efter. Måske vil en søgning hjælpe.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
da: Hov! Den side findes ikke.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
da: WordPress-holdet
