Twenty Sixteen - en to es translation catalogue (67 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
es: Twenty Sixteen es una versión modernizada de un diseño que siempre ha sido popular en WordPress -- la cabecera horizontal con una barra lateral derecha opcional que funciona perfectamente para blogs y webs. Dispone de ajustes de color personalizables con bonitos esquemas de color por defecto, utiliza un armonioso sistema de rejilla fluido preparado para móviles, y un impecable cuidado en cada detalle. Twenty Sixteen hará que tu WordPress se vea bonito en cualquier situación.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
es: Editar<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
es: Continuar leyendo<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
es: Roja

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
es: Un comentario en &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
es: Buscar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
es: Buscar &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
es: Buscar por:

en: Footer Primary Menu
es: Menú principal del pié de página

en: Footer Social Links Menu
es: Menú de enlaces sociales del pié de página

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
es: Añade aquí los widgets para que aparezca en la barra lateral.

en: Featured
es: Destacado

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es: Parece que no encontramos lo que estás buscando. Puede que una búsqueda te ayude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es: Lo sentimos, pero no encaja nada con los términos de la búsqueda. Inténtalo de nuevo con algunas palabras clave diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
es: ¿Listo para publicar tu primera entrada? <a href="%1$s">Empieza aquí</a>.

en: Nothing Found
es: Nada encontrado

en: View all posts by %s
es: Lee todas las entradas de %s

en: Author:
es: Autor:

en: Previous post:
es: Entrada anterior:

en: Next post:
es: Entrada siguiente:

en: Previous
es: Anterior

en: Next
es: Siguiente

en: Search Results for: %s
es: Resultados de búsqueda por: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
es: Etiquetas

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
es: Categorías

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
es: Publicado el

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
es: Deja un comentario<span class="screen-reader-text"> en %s</span>

[ctx: Used before post format.]
en: Format
es: Formato

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
es: Autor

en: Yellow
es: Amarillo

en: Gray
es: Gris

en: Dark
es: Oscuro

en: Secondary Text Color
es: Color de texto secundario

en: Default
es: Por defecto

en: Main Text Color
es: Color principal del texto

en: Page Background Color
es: Color del fondo de la página

en: Link Color
es: Color de los enlaces

en: Base Color Scheme
es: Esquema de color básico

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
es: Twenty Sixteen requiere al menos la versión 4.4 de WordPress. Estás usando la versión %s. Por favor, actualiza e inténtalo de nuevo.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
es: <span class="meta-nav">Publicado en</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
es: Tamaño completo

en: Pages:
es: Páginas:

en: Next Image
es: Imagen siguiente

en: Previous Image
es: Imagen anterior

en: Menu
es: Menú

en: Skip to content
es: Ir al contenido

en: collapse child menu
es: plegar menú inferior

en: expand child menu
es: expande el menú inferior

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es: activado

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es: activado

en: Content Bottom 2
es: Contenido inferior 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
es: Aparece en la parte inferior del contenido, en entradas y páginas.

en: Content Bottom 1
es: Contenido inferior 1

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
es: activa

en: Sidebar
es: Barra lateral

en: Social Links Menu
es: Menú de enlaces sociales

en: Primary Menu
es: Menú Primario

en: Proudly powered by %s
es: Creado con %s

en: Comments are closed.
es: Comentarios cerrados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
es[0]: %1$s opinión en &ldquo;%2$s&rdquo;
es[1]: %1$s opiniones en &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
es: Página

en: Next page
es: Próxima página

en: Previous page
es: Página anterior

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es: Parece que no hay nada en esa ubicación ¿quieres probar a buscar?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
es: ¡Vaya! Está página no se encuentra.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
es: el equipo WordPress

note: Theme URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
es: https://es.wordpress.org/themes/twentysixteen/
