Twenty Sixteen - en to ja translation catalogue (65 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
ja: Twenty Sixteen は ずっと人気の WordPress レイアウト — ブログとウェブサイト用に完全に動作する、オプションの右サイドバーのある水平の題字 — に対するモダンな試みです。美しいデフォルトカラースキームのカラーオプション、モバイルファーストのアプローチによる調和した柔軟なグリッド、細部にまで非の打ち所がない上品さを備えています。Twenty Sixteen は WordPress の外観をどこであろうとも美しく見せるでしょう。

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja: <span class="screen-reader-text">"%s"を</span>編集

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ja: <span class="screen-reader-text">"%s"の</span>続きを読む

en: Red
ja: 赤

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ja: &ldquo;%s&rdquo; への 1 件のフィードバック

[ctx: submit button]
en: Search
ja: 検索

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ja: 検索 &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ja: 検索対象:

en: Footer Primary Menu
ja: フッターメインメニュー

en: Footer Social Links Menu
ja: フッターソーシャルリンクメニュー

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ja: サイドバーに表示させるにはここにウィジェットを追加してください。

en: Featured
ja: 注目

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ja: お探しのものが見つからないようです。検索すると良いかもしれません。

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ja: 検索キーワードに一致するものが見つかりませんでした。 別のキーワードで試してみてください。

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ja: 最初の投稿を公開する準備はできましたか ? <a href="%1$s">ここから始めましょう</a>。

en: Nothing Found
ja: 何も見つかりませんでした

en: View all posts by %s
ja: %s のすべての投稿を表示

en: Author:
ja: 投稿者:

en: Previous post:
ja: 過去の投稿:

en: Next post:
ja: 次の投稿:

en: Previous
ja: 前

en: Next
ja: 次

en: Search Results for: %s
ja: 「%s」の検索結果

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ja: カテゴリー

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ja: 投稿日:

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ja: <span class="screen-reader-text">%sに</span>コメント

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ja: フォーマット

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ja: 投稿者

en: Yellow
ja: 黄

en: Gray
ja: グレー

en: Dark
ja: ダーク

en: Secondary Text Color
ja: サブのテキストカラー

en: Default
ja: デフォルト

en: Main Text Color
ja: メインのテキストカラー

en: Page Background Color
ja: ページ背景色

en: Link Color
ja: リンク色

en: Base Color Scheme
ja: ベース配色

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ja: Twenty Sixteen には WordPress 4.4 以降のバージョンが必要です。現在ご利用中のバージョンは %s です。アップグレードしてもう一度お試しください。

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ja: <span class="post-title">%title</span> <span class="meta-nav">内で公開</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ja: フルサイズ

en: Pages:
ja: ページ:

en: Next Image
ja: 次の画像

en: Previous Image
ja: 前の画像

en: Menu
ja: メニュー

en: Skip to content
ja: コンテンツへスキップ

en: collapse child menu
ja: サブメニューを閉じる

en: expand child menu
ja: サブメニューを展開

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ja: off

en: Content Bottom 2
ja: コンテンツ下 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
ja: 投稿や固定ページのコンテンツの下部に表示されます。

en: Content Bottom 1
ja: コンテンツ下 1

en: Sidebar
ja: サイドバー

en: Social Links Menu
ja: ソーシャルリンクメニュー

en: Primary Menu
ja: メインメニュー

en: Comments are closed.
ja: コメントは受け付けていません。

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ja[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; への %1$s 件のフィードバック

en: Page
ja: ページ

en: Next page
ja: 次のページ

en: Previous page
ja: 前のページ

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ja: こちらには何もありません。検索をお試しください。

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ja: お探しのページが見つかりません。

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ja: WordPress チーム

note: Theme URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
ja: https://ja.wordpress.org/themes/twentysixteen/

note: #-#-#-#-#  twentysixteen.pot (Twenty Sixteen 1.3)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
ja: https://ja.wordpress.org/
