Mailchimp for WordPress - en to fr_FR translation catalogue (234 entries)

en: %s (%s) with field type %s.
fr_FR: %s (%s) avec champs de type %s.

en: %s integration
fr_FR: Intégration %s

en: <a href="%s">Upgrade to Mailchimp for WordPress Premium</a> or <a href="%s">read more about Mailchimp's E-Commerce features</a>.
fr_FR: Passez à Mailchimp pour WordPress Premium</a> ou <href="%s">lisez davantage à propos des fonctionnalités d'e-commerce de Mailchimp</a>.

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
fr_FR: <strong>Bravo !</strong> Le formulaire a été enregistré avec succès.

en: A total of %d lists were found in your Mailchimp account.
fr_FR: Un total de %d listes ont été trouvées dans votre compte Mailchimp.

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Add dynamic form variable
fr_FR: Ajoutez la variable de formulaire dynamique

en: Add list fields to any of your selected lists.
fr_FR: Ajoutez les champs dans les listes sélectionnées.

en: Add more fields
fr_FR: Ajouter de nouveaux champs

en: Add new form
fr_FR: Ajouter un nouveau formulaire

en: Add to form
fr_FR: Ajouter au formulaire

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
fr_FR: Autorisez nous à tracer d'une manière anonyme l'utilisation de cette extension pour nous aider à l'améliorer selon vos besoins.

en: Already subscribed
fr_FR: Déjà inscrit

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
fr_FR: Aimez-vous ce plugin ?  L'add-on Premium débloque plusieurs puissantes fonctionnalités. <a href="%s">Découvrez-en tous les bénéfices</a>.

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir désactiver la double validation d'abonnement ?

en: Available integrations
fr_FR: Intégration disponibles

en: Basic
fr_FR: Basique

en: Be notified whenever someone subscribes? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> allows you to set up email notifications for your forms.
fr_FR: Recevoir une notification chaque fois que quelqu'un s'abonne ? <a href="%s"> La version Premium de Mailchimp pour WordPress</a> vous permet de mettre en place des emails de notification pour vos formulaires.

en: Blue Theme
fr_FR: Thème bleu

en: CONNECTED
fr_FR: CONNECTÉ

en: Checkbox label text
fr_FR: Texte de la case à cocher

en: Checkboxes
fr_FR: Cases à cocher

en: Choice type
fr_FR: Type de choix

en: Choices
fr_FR: Choix

en: Choose a field to add to the form
fr_FR: Choisissez un champ à ajouter au formulaire

en: City
fr_FR: Ville

en: Click on the name of an integration to edit all settings specific to that integration.
fr_FR: Cliquez sur le nom d'une intégration pour éditer les paramètres spécifiques à cette intégration.

en: Click the following button to have Mailchimp for WordPress pick up on your changes.
fr_FR: Cliquez sur le bouton suivant pour que Mailchimp for WordPress accepte vos modifications.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
fr_FR: Cliquez sur les liens suivants pour passer à droite de l'écran.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Code reference for developers
fr_FR: Code de référence pour les développeurs

en: Configure this integration
fr_FR: Configurer cette intégration

en: Country
fr_FR: Pays

en: Dark Theme
fr_FR: Thème sombre

en: Data from a cookie.
fr_FR: Données à partir d'un cookie.

en: Data from the URL or a submitted form.
fr_FR: Données de l'URL ou d'un formulaire envoyé.

en: Debug Log
fr_FR: Trace de mise au point

en: Default sign-up form
fr_FR: Formulaire d'inscription par défaut

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
fr_FR: Détermine quels événements doivent être enregistrés dans <a href="%s">les traces de mise au point</a> (voir ci-dessous)

en: Dismiss this notice.
fr_FR: Fermez cette notification

en: Displays your Mailchimp for WordPress sign-up form
fr_FR: Affiche votre formulaire d'inscription de "Mailchimp pour WordPress"

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
fr_FR: Vous voulez créer plus d'un formulaire ?  Notre add-on Premium fait exactement ça ! <a href="%s">Jetez un œil à tous les avantages Premium</a>.

en: Do you want to track all WooCommerce orders in Mailchimp so you can send emails based on the purchase activity of your subscribers?
fr_FR: Voulez-vous suivre toutes les commandes WooCommerce dans Mailchimp, pour pouvoir envoyer des courriels selon les comportements d'achat de vos abonnés?

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try Mailchimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
fr_FR: Vous souhaitez avoir des formulaires traduits pour toutes vos langues ? <a href="%s"> Essayez la version Premium de Mailchimp pour Wordpress </a>, qui fait ça et plus encore.

en: Done! Mailchimp lists renewed.
fr_FR: Terminé ! Listes de Mailchimp mises à jour.

en: Double opt-in?
fr_FR: Double opt-in (validation de l'adresse du destinataire par e-mail) ?

en: Dropdown
fr_FR: Liste déroulante

en: Edit Form
fr_FR: Modifier le formulaire

en: Edit list fields for
fr_FR: Éditez les champs de la liste pour

en: Edit this list in Mailchimp
fr_FR: Éditez cette liste dans Mailchimp

en: Email Address
fr_FR: Adresse de courrier électronique

en: Empty Log
fr_FR: Vider les traces

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
fr_FR: Activer l'intégration %s ? Cela ajoutera une case Inscription au formulaire

en: Enabled integrations
fr_FR: Intégrations activées

en: Enabled?
fr_FR: Activée ?

en: Enter form title here
fr_FR: Entrez le titre du formulaire ici

en: Enter the HTML code for your form fields..
fr_FR: Entrez le code HTML pour vos champs de formulaire...

en: Enter the title of your sign-up form
fr_FR: Entrez le titre de votre formulaire d'inscription

en: Enter your form title..
fr_FR: Entrez le titre de ce formulaire...

en: Example: %s
fr_FR: Exemple : %s

en: Fetching Mailchimp lists
fr_FR: Récupération des listes Mailchimp

en: Field label
fr_FR: Titre du champ

en: Field type
fr_FR: Type de champ

en: Fields
fr_FR: Champs

en: Filter..
fr_FR: Filtrer..

en: First Name
fr_FR: Prénom

en: Form
fr_FR: Formulaire

en: Form Appearance
fr_FR: Apparence du formulaire

en: Form Fields
fr_FR: Champs du formulaire

en: Form Messages
fr_FR: Messages du formulaire

en: Form Settings
fr_FR: Paramètres du formulaire

en: Form Style
fr_FR: Style du formulaire

en: Form Themes
fr_FR: Thèmes du formulaire

en: Form action
fr_FR: Action de formulaire

en: Form behaviour
fr_FR: Comportement du formulaire

en: Form fields
fr_FR: Champs de formulaire

en: Form preview
fr_FR: Prévisualisation du formulaire

en: Form variables
fr_FR: Variables de formulaire

en: Forms
fr_FR: Formulaires

en: Frequently Asked Questions
fr_FR: Foire Aux Questions

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: General error
fr_FR: Erreur générale

en: Get shortcode
fr_FR: Obtenir le code court

en: Get your API key here.
fr_FR: Récupérez votre clé API ici.

en: Green Theme
fr_FR: Thème vert

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
fr_FR: Les balises HTML telles que %s sont autorisées dans le texte de l'étiquette.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
fr_FR: Les balises HTML telles que %s sont autorisées dans les messages.

en: Here's how:
fr_FR: Voici comment :

en: Hide form after a successful sign-up?
fr_FR: Voulez-vous cacher le formulaire après un enregistrement réussi ?

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
fr_FR: Si c'est le cas, merci de nous <a href="%s">noter 5★ sur WordPress.org</a>. Cela nous aiderait beaucoup.

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
fr_FR: Si vous voulez charger un style CSS par défaut, selectionnez "styles de formatage basiques" ou choisissez un des thèmes couleurs.

en: Implicit?
fr_FR: Implicite ?

en: Increased conversions? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> submits forms without reloading the entire page, resulting in a much better experience for your visitors.
fr_FR: Plus de conversions ? <a href="%s">Mailchimp pour WordPress Premium</a> soumet les formulaires sans recharger toute la page, résultant en une meilleure expérience pour vos visiteurs.

en: Inherit from %s theme
fr_FR: Hériter du thème %s

en: Initial value
fr_FR: Valeur initiale

en: Integrations
fr_FR: Intégrations

en: Interest categories
fr_FR: Catégories d'intérêts

en: Invalid email address
fr_FR: Adresse email invalide

en: Is this field required?
fr_FR: Ce champ est-il obligatoire ?

en: Knowledge Base
fr_FR: Base de connaissances

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
fr_FR: Apprenez à développer vos listes et à écrire de meilleurs emails en vous inscrivant à nos astuces mensuelles.

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
fr_FR: Laisser vide ou entrer <code>0</code> pour ne pas rediriger. Autrement, utiliser des liens complets (absolus), en incluant <code>http://</code>.

en: Light Theme
fr_FR: Thème léger

en: List Name
fr_FR: Liste de noms

en: List choice
fr_FR: Liste de choix

en: List fields
fr_FR: Lister les champs

en: Lists this form subscribes to
fr_FR: répertorier ce formulaire, souscrivez à

en: Load some default CSS?
fr_FR: Chargement de code CSS par défaut ?

en: Log file is not writable.
fr_FR: Le fichier de traces n'est pas accessible en écriture.

en: Log in to your Mailchimp account.
fr_FR: Connectez-vous à votre compte Mailchimp.

en: Log successfully emptied.
fr_FR: Traces vidées avec succès.

en: Logging
fr_FR: Journalisation

en: Looking for help?
fr_FR: Vous cherchez de l'aide ?

en: Looking to improve your sign-up rates?
fr_FR: Envie d'améliorer vos taux d'abonnement ?

en: Mailchimp API Settings
fr_FR: Paramètres de l'API Mailchimp

en: Mailchimp Lists
fr_FR: Listes Mailchimp

en: Mailchimp Sign-Up Form
fr_FR: Formulaire d’enregistrement à Mailchimp

en: Mailchimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
fr_FR: Mailchimp for WordPress a besoin de traductions. Le plugin n'est pas traduit dans votre langue ou vous avez localisé des erreurs dans la traduction ? Nous aider est facile ! Rendez-vous sur <a href="%s">le site de traduction du projet et cliquez sur "help translate"</a>

en: Mailchimp specific settings
fr_FR: Paramètres spécifiques de Mailchimp

en: Max
fr_FR: Max.

en: Min
fr_FR: Min.

en: Miscellaneous settings
fr_FR: Réglages divers

en: More subscribers, better newsletters.
fr_FR: Plus d'abonnés, de meilleures newsletters.

en: NOT CONNECTED
fr_FR: NON CONNECTÉ

en: Name
fr_FR: Nom

en: Newsletter
fr_FR: Lettre d'information

en: No available fields. Did you select a Mailchimp list in the form settings?
fr_FR: Aucun champ disponible. Avez-vous sélectionné une liste Mailchimp dans les paramètres du formulaire ?

en: No list selected
fr_FR: Aucune liste sélectionnée

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to Mailchimp</a>?
fr_FR: Aucune liste trouvée, <a href="%s">êtes-vous connecté à MaiChimp</a> ?

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with Mailchimp</a>?
fr_FR: Aucune liste trouvée. Vous êtes-vous <a href="%s"> connecté avec Mailchimp</a> ?

en: No lists were found in your Mailchimp account
fr_FR: Nous n'avons pas trouvé de liste dans votre compte Mailchimp

en: Not subscribed
fr_FR: Non inscrit

en: Nothing here. Which means there are no errors!
fr_FR: Rien à signaler. Cela veut dire qu'il n'y a pas d'erreurs !

en: Optional
fr_FR: Optionnel

en: Other
fr_FR: Divers

en: Other Settings
fr_FR: Autres paramètres

en: Our <a href="%s">Boxzilla plugin</a> allows you to create pop-ups or slide-ins with a subscribe form. A sure way to grow your lists faster.
fr_FR: Notre <a href="%s">plugin Boxzilla</a> vous permet de créer des pop-up ou des slide-in dans un formulaire d'inscription. Un moyen sûr d'augmenter plus rapidement vos listes.

en: Placeholder
fr_FR: Texte par défaut

en: Please ensure %s has the proper <a href="%s">file permissions</a>.
fr_FR: Merci de vérifier que %s possèdent les bons <a href="%s">droits de fichier</a>.

en: Please ensure you <a href="%s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%s">log into your Mailchimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
fr_FR: Merci de vérifier que <a href="%s">vous avez configuré le plugin pour envoyer tous les champs requis</a> ou <a href="%s">connectez-vous sur votre compte Mailchimp</a> et assurez-vous que seuls les champs email et nom sont marqués comme champs obligatoires pour les listes sélectionnées.

en: Pre-check the checkbox?
fr_FR: Pré-sélection des cases à cocher ?

en: Preselect
fr_FR: Pré-sélection

en: Preview form
fr_FR: Prévisualisation du formulaire

en: Preview this form
fr_FR: Prévisualisez ce formulaire

en: Property of the current page or post.
fr_FR: Propriété de la page ou de l'article actuels

en: Radio buttons
fr_FR: Boutons radio

en: Read more about common connectivity issues.
fr_FR: En lire plus sur les problèmes de connectivité courants.

en: Red Theme
fr_FR: Thème rouge

en: Redirect to URL after successful sign-ups
fr_FR: Redirection vers une URL après une inscription réussite.

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Renew Mailchimp lists
fr_FR: Rafraîchir les listes Mailchimp

en: Replace interest groups?
fr_FR: Remplacer les groupes d'intérêt

en: Replaced with the form response (error or success messages).
fr_FR: Remplacer avec un message de réponse (message d'erreur ou de réussite).

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
fr_FR: Remplacé par le nombre d'abonnés des listes sélectionnées

en: Required field missing
fr_FR: Champ obligatoire manquant

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
fr_FR: Actuellement, cette extension est configurée pour ne tracer que les erreurs et les avertissements.

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
fr_FR: Choisir "non" si vous souhaitez ajouter les intérêts sélectionnés à n'importe quel intérêt précédemment sélectionné lors de la mise à jour d'un abonné.

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
fr_FR: Choisir "non" si vous souhaitez demander d'abord à vos visiteurs avant qu'ils ne s'inscrivent (recommandé)

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
fr_FR: Sélectionnez "oui" si la case à cocher apparaît à un endroit bizarre.

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
fr_FR: Sélectionnez "oui" si vous voulez que la case soit pré-cochée.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
fr_FR: Sélectionnez "oui" si vous souhaitez que vos membres soient obligés de confirmer leur email après s’être inscrit (recommandé)

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
fr_FR: Sélectionnez "oui" si vous souhaitez mettre à jour la liste des abonnés avec les données envoyées.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
fr_FR: Sélectionnez "oui" afin de cacher les champs du formulaire après un enregistrement réussi.

en: Select the form to show
fr_FR: Choisissez le formulaire à afficher

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
fr_FR: Sélectionnez les listes auxquelles les utilisateurs qui cochent la case seront inscrits.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
fr_FR: Sélectionnez la liste(s) à laquelle, les utilisateurs seront inscrits une fois le formulaire validé.

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Shortcode
fr_FR: Code court

en: State
fr_FR: État

en: Status
fr_FR: Statut

en: Street Address
fr_FR: Nom de la rue

en: Submit button
fr_FR: Bouton d'envoi

en: Subscribe
fr_FR: Abonnez-vous

en: Subscribers
fr_FR: Abonnés

en: Success! The cached configuration for your Mailchimp lists has been renewed.
fr_FR: Bravo ! La configuration en cache de vos listes Mailchimp a été renouvelée.

en: Successfully subscribed
fr_FR: Inscription réussie

en: Text to prefill this field with.
fr_FR: Libellé utilisé pour remplir ce champ.

en: Text to show when field has no value.
fr_FR: Texte à afficher lorsque le champ n'est pas renseigné.

en: The API key for connecting with your Mailchimp account.
fr_FR: La clé API pour vous connecter à votre compte Mailchimp.

en: The URL of the page.
fr_FR: L'adresse de la page

en: The current date. Example: %s.
fr_FR: La date actuelle. Exemple : %s.

en: The current time. Example: %s.
fr_FR: L'heure actuelle. Exemple : %s.

en: The email address of the current visitor (if known).
fr_FR: L'adresse email du visiteur actuel (si connue).

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
fr_FR: La liste suivante de variables peut servir à <a href="%s">ajouter des contenus dynamiques dans votre formulaire ainsi que des messages de validation/d'erreur.</a>

en: The path of the page.
fr_FR: Le chemin de la page.

en: The property of the currently logged-in user.
fr_FR: La propriété de l'utilisateur connecté.

en: The selected Mailchimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
fr_FR: Les listes Mailchimp sélectionnées requièrent des champs qui ne sont pas par défaut, ces derniers pourraient empêcher cette intégration de fonctionner.

en: The site's language. Example: %s.
fr_FR: La langue du site. Exemple : %s.

en: The table below shows all available integrations.
fr_FR: La table ci-dessous montre toutes les intégrations possibles.

en: The table below shows your Mailchimp lists and their details. If you just applied changes to your Mailchimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
fr_FR: La table ci-dessous montre vos listes Mailchimp et leurs détails. Si vous venez de modifier vos listes, veuillez utiliser le bouton suivant pour renouveler la configuration des listes mises en cache.

en: The text that shows when a general error occured.
fr_FR: Le texte qui apparaît quand une erreur général apparait.

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
fr_FR: Le texte qui apparaît quand  un champ demandé dans la liste ou les listes choisie(s) est manquant.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
fr_FR: Le texte qui apparaît quand l'adresse email est bien inscrite dans la liste ou les listes choisie(s).

en: The text that shows when an existing subscriber is updated.
fr_FR: Le texte qui apparaît quand un abonné est mis à jour.

en: The text that shows when an invalid email address is given.
fr_FR: Le texte qui apparaît quand une adresse email invalide est donnée.

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
fr_FR: Le texte qui apparaît quand l'adresse email donnée est déjà inscrite dans la liste ou les listes choisie(s).

en: The visitor's IP address. Example: %s.
fr_FR: L'adresse IP du visiteur. Exemple : %s

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
fr_FR: Aucun formulaire avec l'ID %D trouvé, peut-être qu'il a été supprimé ?

en: This allows you to personalise your form or response messages.
fr_FR: Cela vous permet de personnaliser votre formulaire ou les messages de réponse.

en: This can take a while if you have many Mailchimp lists.
fr_FR: Cela peut prendre du temps si vous avez beaucoup de listes Mailchimp.

en: This field is marked as required in Mailchimp.
fr_FR: Ceci est un champ requis dans Mailchimp.

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
fr_FR: Ce champ permettra à vos visiteurs de s'abonner à la liste de leur choix.

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
fr_FR: Ce champ va permettre à vos visiteurs de choisir s'ils veulent s'abonner ou se désinscrire.

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
fr_FR: Option réservée aux pros. Passez en version Premium pour pouvoir l'utiliser.

en: This is what we track.
fr_FR: Voici ce que nous traçons.

en: This plugin is not developed by or affiliated with Mailchimp in any way.
fr_FR: Ce plugin n'est en aucune façon développé ni affilié à Mailchimp.

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in Mailchimp first.
fr_FR: Pour ajouter plus de champs à votre formulaire, vous devez d'abord créer ces champs dans Mailchimp.

en: To get started with Mailchimp for WordPress, please <a href="%s">enter your Mailchimp API key on the settings page of the plugin</a>.
fr_FR: Pour débuter avec Mailchimp pour Wordpress, veuillez <a href="%s">inscrire votre clé API de Mailchimp dans la page de réglages de l'extension </a>

en: To which Mailchimp lists should this form subscribe?
fr_FR: À quelles listes Mailchimp ce formulaire doit-il s'abonner ?

en: Unsubscribed
fr_FR: Désabonné

en: Update existing subscribers?
fr_FR: Mise à jour des données des internautes déjà inscrits ?

en: Updated
fr_FR: Mis à jour

en: Upgrade to Premium
fr_FR: Passez à la version supérieure

en: Usage Tracking
fr_FR: Suivi d'utilisation

en: Use double opt-in?
fr_FR: Utiliser le double opt-in ?

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
fr_FR: Utilisez le shortcode %s pour afficher ce formulaire dans vos billet, page ou widget avec texte.

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
fr_FR: Vous voulez modifier le style de votre formulaire ? <a href="%s">Essayez le Constructeur de styles</a> et modifiez l'allure de votre formulaire en quelques clics.

en: We have some resources available to help you in the right direction.
fr_FR: Nous avons des ressources disponibles pour vous guider.

en: We strongly suggest keeping double opt-in enabled. Disabling double opt-in may result in abuse.
fr_FR: Nous vous recommandons fortement de conserver l'option de double validation d'abonnement activée. En la désactivant, vos emails pourraient être considérés comme non spams.

en: What does this do?
fr_FR: Qu'est-ce que cela fait ?

en: What is the name of this form?
fr_FR: Quel est le nom de ce formulaire?

en: When offering a list choice, this is the text that shows when no lists were selected.
fr_FR: Quand une liste de choix est proposée, c'est ce texte qui s'affiche quand aucune liste n'a été sélectionnée.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
fr_FR: Quand vous utilisez la méthode Désabonnement, c'est ce texte qui s'affiche quand l'adresse email n'est pas dans  la ou les liste(s) sélectionnée(s).

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
fr_FR: Quand vous utilisez la méthode Désabonnement, c'est ce texte qui s'affiche quand l'adresse email est désabonnée de la ou les liste(s) sélectionnée(s).

en: Wrap in paragraph tags?
fr_FR: Entourer de balises de paragraphe ?

en: You are here:
fr_FR: Vous êtes ici :

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">Mailchimp for WordPress form settings</a>.
fr_FR: Vous pouvez éditer votre propre formulaire d'abonnement dans les paramètres des formulaires de <a href="%s">Mailchimp pour WordPress</a>.

en: You've been using Mailchimp for WordPress for some time now; we hope you love it!
fr_FR: Vous utilisez Mailchimp pour WordPress depuis quelque temps déjà; nous espérons que vous l'adorez !

en: Your Mailchimp API key
fr_FR: Votre clé API Mailchimp

en: Your Mailchimp Account
fr_FR: Votre compte Mailchimp

en: ZIP
fr_FR: Code postal
