Mailchimp for WordPress - en to pt_BR translation catalogue (225 entries)

en: %s (%s) with field type %s.
pt_BR: %s (%s) com tipo de campo %s.

en: <a href="%s">Upgrade to Mailchimp for WordPress Premium</a> or <a href="%s">read more about Mailchimp's E-Commerce features</a>.
pt_BR: <a href=“%s”>Faça o upgrade para o Mailchimp para WordPress Premium</a> ou <a href=“%s”>leia mais sobre as funcionalidade do Mailchimp’s E-Commerce</a>.

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
pt_BR: <strong>Sucesso!</strong> Seu formulário foi salvo.

en: A total of %d lists were found in your Mailchimp account.
pt_BR: Um total de %d listas foram encontradas em sua conta Mailchimp.

en: API Key
pt_BR: Chave API

en: Add dynamic form variable
pt_BR: Adicionar variável dinâmica de formulário

en: Add list fields to any of your selected lists.
pt_BR: Adicionar campos de lista para qualquer uma das suas listas selecionadas.

en: Add more fields
pt_BR: Adicionar mais campos

en: Add new form
pt_BR: Adicionar novo formulário

en: Add to form
pt_BR: Adicionar ao formulário

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
pt_BR: Nos permita rastrear anonimamente como este plugin é usado para nos ajudar a torná-lo melhor e atender às suas necessidades.

en: Already subscribed
pt_BR: Já inscrito

en: Appearance
pt_BR: Aparência

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
pt_BR: Você está gostando deste plugin? A versão Premium habilita várias funções poderosas. <a href=“%s”>Conheça todos os benefícios agora mesmo!</a>.

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
pt_BR: Tem certeza de que deseja desativar o duplo opt-in?

en: Available integrations
pt_BR: Integrações disponíveis

en: Basic
pt_BR: Básico

en: Be notified whenever someone subscribes? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> allows you to set up email notifications for your forms.
pt_BR: Seja notificado quando alguém se inscrever! <a href=“%s”>Mailchimp para WordPress Premium</a> permite configurar notificações por email para seus formulários.

en: Blue Theme
pt_BR: Tema Azul

en: CONNECTED
pt_BR: CONECTADO

en: Checkbox label text
pt_BR: Texto de rótulo do checkbox

en: Choice type
pt_BR: Tipo de escolha

en: Choices
pt_BR: Escolhas

en: Choose a field to add to the form
pt_BR: Escolha um campo para adicionar ao formulário

en: City
pt_BR: Cidade

en: Click on the name of an integration to edit all settings specific to that integration.
pt_BR: Clique no nome de uma integração para editar todas as configurações específicas dessa integração.

en: Click the following button to have Mailchimp for WordPress pick up on your changes.
pt_BR: Clique no botão a seguir para que o Mailchimp para WordPress possa registrar suas alterações.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
pt_BR: Ao clicar no link a seguir você irá para tela correta.

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Code reference for developers
pt_BR: Referência de código para desenvolvedores

en: Configure this integration
pt_BR: Configurar esta integração

en: Country
pt_BR: País

en: Dark Theme
pt_BR: Tema escuro

en: Data from a cookie.
pt_BR: Dados de um cookie.

en: Data from the URL or a submitted form.
pt_BR: Dados da URL ou de um formulário enviado.

en: Default sign-up form
pt_BR: Formulário de inscrição padrão

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
pt_BR: Determina quais eventos devem ser escritos no <a href=“%s”>debug log</a> (veja abaixo).

en: Dismiss this notice.
pt_BR: Dispensar esta mensagem.

en: Displays your Mailchimp for WordPress sign-up form
pt_BR: Exibe um dos seus formulários Mailchimp para WordPress

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
pt_BR: Você quer criar mais de um formulário? Nossa versão Premium faz isso! <a href=“%s”>Conheça todos os benefícios da versão Premium</a>.

en: Do you want to track all WooCommerce orders in Mailchimp so you can send emails based on the purchase activity of your subscribers?
pt_BR: Você quer rastrear todos os pedidos do WooCommerce no Mailchimp para que possa enviá-los emails com base nas compras dos seus assinantes?

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try Mailchimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
pt_BR: Você quer formulários traduzidos para o seu idioma? <a href=“%s”>Tente Mailchimp para WordPress Premium</a>, que faz exatamente isso.

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Done! Mailchimp lists renewed.
pt_BR: Pronto! Listas Mailchimp renovadas.

en: Double opt-in?
pt_BR: Verificação dupla?

en: Edit Form
pt_BR: Editar formulário

en: Edit list fields for
pt_BR: Editar campos para

en: Edit this list in Mailchimp
pt_BR: Editar esta lista no Mailchimp

en: Email Address
pt_BR: Email

en: Empty Log
pt_BR: Log vazio

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
pt_BR: Habilitar integração com  %s? Isto irá adicionar uma caixa de seleção de inscrição no formulário.

en: Enabled integrations
pt_BR: Integrações habilitadas

en: Enabled?
pt_BR: Ativado?

en: Enter form title here
pt_BR: Digite o título do formulário aqui

en: Enter the HTML code for your form fields..
pt_BR: Insira o código HTML para os campos do formulário..

en: Enter the title of your sign-up form
pt_BR: Insira um título para seu formulário de inscrição

en: Enter your form title..
pt_BR: Digite o título do formulário..

en: Example: %s
pt_BR: Exemplo: %s

en: Fetching Mailchimp lists
pt_BR: Procurando listas no Mailchimp

en: Field label
pt_BR: Rótulo do campo

en: Field type
pt_BR: Tipo de campo

en: Fields
pt_BR: Campos

en: Filter..
pt_BR: Filtrar..

en: First Name
pt_BR: Primeiro Nome

en: Form
pt_BR: Formulário

en: Form Appearance
pt_BR: Aparência do Formulário

en: Form Fields
pt_BR: Campos do Formulário

en: Form Messages
pt_BR: Mensagens de formulário

en: Form Settings
pt_BR: Configurações de Formulários

en: Form Style
pt_BR: Estilo do Formulário

en: Form Themes
pt_BR: Formulário do tema

en: Form action
pt_BR: Ação do formulário

en: Form behaviour
pt_BR: Comportamento do formulário

en: Form fields
pt_BR: Campos do formulário

en: Form preview
pt_BR: Pré-visualização do formulário

en: Form variables
pt_BR: Variáveis do Formulário

en: Forms
pt_BR: Formulários

en: Frequently Asked Questions
pt_BR: Perguntas Frequentes

en: General Settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: General error
pt_BR: Erro geral

en: Get shortcode
pt_BR: Obter shortcode

en: Get your API key here.
pt_BR: Pegue sua chave aqui.

en: Green Theme
pt_BR: Tema Verde

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
pt_BR: Tags HTML como %s são permitidas no texto da etiqueta.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
pt_BR: Tags HTML como %s são permitidos nos campos de mensagem.

en: Here's how:
pt_BR: Veja como:

en: Hide form after a successful sign-up?
pt_BR: Esconder formulário após cadastro completado?

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
pt_BR: Se você estiver, por favor <a href=“%s”>dê-nos uma avaliação de 5★ no WordPress.org</a>. Isso nos ajuda muito.

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
pt_BR: Se você quiser carregar alguns estilos CSS padrão, selecione "estilos básicos de formatação" ou escolha  um dos temas de cores

en: Implicit?
pt_BR: Implícito?

en: Increased conversions? <a href="%s">Mailchimp for WordPress Premium</a> submits forms without reloading the entire page, resulting in a much better experience for your visitors.
pt_BR: Aumentar conversões? <a href=“%s”>Mailchimp para WordPress Premium</a> envia os formulários sem recarregar a página, resultando numa melhor experiência para o usuário.

en: Inherit from %s theme
pt_BR: Herdar do %s do tema

en: Initial value
pt_BR: Valor inicial

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Interest categories
pt_BR: Categorias de interesse

en: Invalid email address
pt_BR: Endereço de e-mail inválido

en: Is this field required?
pt_BR: Este campo é obrigatório?

en: Knowledge Base
pt_BR: Base de conhecimento

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
pt_BR: Aprenda a melhor forma de aumentar suas listas e escrever melhor seus e-mails, assinando nossas dicas mensais.

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
pt_BR: Deixe vazio ou digite <code>0</code> para não redirecionar. Ou, use URLs completas (absolutas) incluindo <code>http://</code>.

en: Light Theme
pt_BR: Tema claro

en: List Name
pt_BR: Nome da Lista

en: List choice
pt_BR: Lista de escolha

en: List fields
pt_BR: Campos de lista

en: Lists this form subscribes to
pt_BR: Lista os inscritos deste formulário para

en: Load some default CSS?
pt_BR: Carregar CSS padrão?

en: Log file is not writable.
pt_BR: Arquivo de log sem permissão para escrita.

en: Log in to your Mailchimp account.
pt_BR: Entrar na sua conta Mailchimp.

en: Log successfully emptied.
pt_BR: Log esvaziado com sucesso.

en: Looking for help?
pt_BR: Procurando ajuda?

en: Looking to improve your sign-up rates?
pt_BR: Procurando melhorar suas taxas de inscrição?

en: Mailchimp API Settings
pt_BR: Configurações de API Mailchimp

en: Mailchimp Lists
pt_BR: Listas Mailchimp

en: Mailchimp Sign-Up Form
pt_BR: Formulário de inscrição Mailchimp

en: Mailchimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
pt_BR: Mailchimp para WordPress está precisando de traduções. Se o plugin não é traduzido no seu idioma ou você descobriu erros com as traduções atuais? Ajudar é fácil! Acesse <a href="%s"> o projeto de tradução e clique em "ajudar a traduzir" </a>.

en: Mailchimp specific settings
pt_BR: Configurações especiais do Mailchimp

en: Max
pt_BR: Máx

en: Messages
pt_BR: Mensagens

en: Miscellaneous settings
pt_BR: Outras configurações

en: More subscribers, better newsletters.
pt_BR: Mais inscritos, melhores newsletters.

en: NOT CONNECTED
pt_BR: NÃO CONECTADO

en: Name
pt_BR: Nome

en: No available fields. Did you select a Mailchimp list in the form settings?
pt_BR: Campos indisponíveis. Você selecionou uma lista nas configurações do formulário?

en: No list selected
pt_BR: Nenhuma lista selecionada

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to Mailchimp</a>?
pt_BR: Nenhuma lista encontrada, <a href="%s"> você está conectado no Mailchimp </a>?

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with Mailchimp</a>?
pt_BR: Nenhuma lista encontrada. Você quer <a href="%s"> conectar com o Mailchimp </a>?

en: No lists were found in your Mailchimp account
pt_BR: Não foram encontradas listas na sua conta Mailchimp

en: Not subscribed
pt_BR: Não cadastrado

en: Nothing here. Which means there are no errors!
pt_BR: Nada aqui. Ou seja, não há erros!

en: Optional
pt_BR: Opcional

en: Other
pt_BR: Outros

en: Other Settings
pt_BR: Outras Configurações

en: Our <a href="%s">Boxzilla plugin</a> allows you to create pop-ups or slide-ins with a subscribe form. A sure way to grow your lists faster.
pt_BR: Nosso <a href=“%s”> plugin Boxzilla </a> permite que você crie pop-ups ou slide-ins com um formulário de inscrição. Uma maneira segura de expandir suas listas mais rapidamente.

en: Please ensure %s has the proper <a href="%s">file permissions</a>.
pt_BR: Por favor, esteja certo de que %s possui a <a href=“%s”>permissão de arquivo</a> adequada.

en: Please ensure you <a href="%s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%s">log into your Mailchimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
pt_BR: Certifique se você <a href="%s">configurou o plugin para enviar todos os campos obrigatórios</a> ou <a href="%s">acesse a sua conta Mailchimp</a> e verifique se apenas os campos de e-mail e nome estão marcados como campos obrigatórios para a seleção de lista(s).

en: Pre-check the checkbox?
pt_BR: Checkbox pré-selecionado?

en: Preview form
pt_BR: Visualizar formulário

en: Preview this form
pt_BR: Visualize o formulário

en: Property of the current page or post.
pt_BR: Propriedade do post ou página atual.

en: Read more about common connectivity issues.
pt_BR: Leia mais sobre problemas mais comuns de conectividade.

en: Red Theme
pt_BR: Tema vermelho

en: Redirect to URL after successful sign-ups
pt_BR: Redirecionar para URL após finalização

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Renew Mailchimp lists
pt_BR: Renovar listas Mailchimp

en: Replace interest groups?
pt_BR: Substituir grupos de interesse?

en: Replaced with the form response (error or success messages).
pt_BR: Substituído pela resposta do formulário (mensagens de erro ou de sucesso).

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
pt_BR: Substituido com o número de inscritos na(s) lista(s) selecionada(s)

en: Required field missing
pt_BR: Campo obrigatório requerido

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
pt_BR: Por enquanto o plugin está configurado para escrever apenas logs de erros e avisos.

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
pt_BR: Selecione “não” se desejar adicionar os interesses selecionados a qualquer interesse selecionado anteriormente ao atualizar um assinante.

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
pt_BR: Escolha "não" se você quiser perguntar a seus visitantes antes de serem inscritos (recomendado).

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
pt_BR: Selecione "sim" se o checkbox aparece num lugar estranho.

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
pt_BR: Selecione "Sim" caso a caixa de seleção deva ser pré-marcada.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
pt_BR: Selecione "sim" se você deseja que as pessoas confirme o email ao se inscreverem (recomendado)

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
pt_BR: Selecione "Sim" se você deseja atualizar os assinantes existentes com os dados que foram enviados.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
pt_BR: Selecione "sim" se você deseja para esconder os campos do formulário após a finalização do cadastro.

en: Select the form to show
pt_BR: Selecionar o formulário para mostrar

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
pt_BR: Selecione a(s) lista(s) que as pessoas que marcaram o checkbox serão inscritas.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
pt_BR: Selecione a lista(s) que as pessoas que se enviarem o formulá serão inscritas.

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: State
pt_BR: Estado

en: Street Address
pt_BR: Endereço

en: Submit button
pt_BR: Botão enviar

en: Subscribe
pt_BR: Inscrever

en: Subscribers
pt_BR: Inscritos

en: Success! The cached configuration for your Mailchimp lists has been renewed.
pt_BR: Sucesso! O cache de configuração para suas listas Mailchimp foi atualizado.

en: Successfully subscribed
pt_BR: Inscrição realizada com sucesso

en: Text to prefill this field with.
pt_BR: Texto para preencher o campo.

en: Text to show when field has no value.
pt_BR: Texto para mostrar quando o campo não tiver um valor.

en: The API key for connecting with your Mailchimp account.
pt_BR: Digite sua Chave API para conectar com a sua conta no Mailchimp.

en: The URL of the page.
pt_BR: A URL da página.

en: The current date. Example: %s.
pt_BR: A data atual. Exemplo: %s.

en: The current time. Example: %s.
pt_BR: A hora atual. Exemplo: %s.

en: The email address of the current visitor (if known).
pt_BR: O endereço de e-mail do visitante atual (se conhecido).

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
pt_BR: Use as variáveis para <a href="%s">adicionar conteúdo dinâmico em seu formulário ou mensagens de sucesso e erro</a>.

en: The path of the page.
pt_BR: A URL da página.

en: The property of the currently logged-in user.
pt_BR: A propriedade do usuário conectado no momento.

en: The selected Mailchimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
pt_BR: A lista do Mailchimp selecionada requer campos que estão fora do padrão, o que pode evitar que esta integração funcione.

en: The site's language. Example: %s.
pt_BR: Idioma do site. Exemplo: %s.

en: The table below shows all available integrations.
pt_BR: A tabela abaixo mostra todas as integrações disponíveis.

en: The table below shows your Mailchimp lists and their details. If you just applied changes to your Mailchimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
pt_BR: A tabela abaixo mostra as suas listas de Mailchimp e seus detalhes. Se você acaba de aplicar as alterações às suas listas de Mailchimp, por favor use o botão seguinte para renovar a configuração do cache das listas.

en: The text that shows when a general error occured.
pt_BR: O texto mostrado quando um erro geral ocorre.

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
pt_BR: O texto mostrado quando um campo obrigatório da(s) lista(s) selecionada(s) está faltando.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
pt_BR: O texto que mostra quando um endereço de emal é inscrito com sucesso na lista(s) selecionada(s).

en: The text that shows when an existing subscriber is updated.
pt_BR: O texto mostra quando um assinante existente está atualizado.

en: The text that shows when an invalid email address is given.
pt_BR: O texto mostrado quando um endereço de email inválido é fornecido.

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
pt_BR: O texto mostrado quando o email fornecido já está cadastrado nas lista(s) selecionada(s).

en: The visitor's IP address. Example: %s.
pt_BR: O IP do visitante. Exemplo  %s.

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
pt_BR: Não existe um formulário com ID %d, talvez ele tenha sido excluído?

en: This allows you to personalise your form or response messages.
pt_BR: Permite personalizar o formulário ou as mensagens de resposta.

en: This can take a while if you have many Mailchimp lists.
pt_BR: Isto pode levar um tempo se você tem muitas listas Mailchimp.

en: This field is marked as required in Mailchimp.
pt_BR: Este campo está marcado como obrigatório no Mailchimp.

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
pt_BR: Este campo permite seus visitantes escolherem uma lista para assinar.

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
pt_BR: Este campo permite seus visitantes escolher se eles querem se inscrever ou se descadastrar

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
pt_BR: Este plugin tem uma versão premium ainda melhor,  você vai adorar.

en: This is what we track.
pt_BR: Isto é o que nós monitoramos.

en: This plugin is not developed by or affiliated with Mailchimp in any way.
pt_BR: Este plugin não é desenvolvido ou afiliada com Mailchimp de qualquer forma.

en: Title:
pt_BR: Título:

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in Mailchimp first.
pt_BR: Para adicionar mais campos a este formulário, você precisará criar esses campos no Mailchimp antes.

en: To get started with Mailchimp for WordPress, please <a href="%s">enter your Mailchimp API key on the settings page of the plugin</a>.
pt_BR: Para começar a utilizar o Mailchimp para WordPress, por favor <a href=“%s”>entre com a sua API Key na página de configuração deste plugin</a>.

en: To which Mailchimp lists should this form subscribe?
pt_BR: Para quais listas do Mailchimp este formulário deve subscrever?

en: Unsubscribed
pt_BR: Descadastrado

en: Update existing subscribers?
pt_BR: Atualizar os inscritos existentes?

en: Updated
pt_BR: Atualizado

en: Upgrade to Premium
pt_BR: Faça o upgrade para a versão Premium

en: Usage Tracking
pt_BR: Monitoramento de Uso

en: Use double opt-in?
pt_BR: Usar verificação dupla?

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
pt_BR: Use o shortcode %s para exibir este formulário dentro de um post, página ou um widget de texto.

en: Value
pt_BR: Valor

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
pt_BR: Quer customizar o estilo do seu formulário? <a href=“%s”>Use o nosso Styles Builder</a> e edite o visual dos seus formulários com apenas alguns cliques.

en: We have some resources available to help you in the right direction.
pt_BR: Temos alguns recursos disponíveis para ajudá-lo na direção certa.

en: We strongly suggest keeping double opt-in enabled. Disabling double opt-in may result in abuse.
pt_BR: Sugerimos fortemente a ativação do duplo opt-in. A desativação do duplo opt-in pode resultar em abuso.

en: What does this do?
pt_BR: O que faz isto?

en: What is the name of this form?
pt_BR: Qual o nome do formulário?

en: When offering a list choice, this is the text that shows when no lists were selected.
pt_BR: Ao oferecer uma lista de escolha, este é o texto que mostra quando nenhuma escolha foi selecionada.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
pt_BR: Quandao usar o método de descadatrar, este é o texto mostrado quando o endereço de email fornecido não estå nas lista(s) selecionada(s).

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
pt_BR: Quando usar o método de descadastrar, este é o texto mostrado quando o endereço de e-mail fornecido é descadastrado com sua das lista(s) selecionada(s).

en: Wrap in paragraph tags?
pt_BR: Colocar dentro da tag <p>?

en: You are here:
pt_BR: Você está aqui

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">Mailchimp for WordPress form settings</a>.
pt_BR: Você pode editar o seu formulário de inscrição em "Configurações de formulário do Mailchimp para WordPress".

en: You've been using Mailchimp for WordPress for some time now; we hope you love it!
pt_BR: Você está usando Mailchimp para WordPress há algum tempo. Esperamos que esteja gostando!

en: Your Mailchimp API key
pt_BR: Sua chave API Mailchimp

en: Your Mailchimp Account
pt_BR: Sua Conta Mailchimp

en: ZIP
pt_BR: CEP
