Mailchimp for WordPress - en to sv_SE translation catalogue (192 entries)

en: %s (%s) with field type %s.
sv_SE: %s (%s) med fälttyp %s.

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
sv_SE: <strong>Hurra!</strong> Formuläret sparades.

en: A total of %d lists were found in your Mailchimp account.
sv_SE: Totalt %s listor hittades på ditt Mailchimp-konto.

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Add dynamic form variable
sv_SE: Lägg till dynamiska formulärvariabler

en: Add list fields to any of your selected lists.
sv_SE: Lägg till listfält till en av dina valda listor.

en: Add more fields
sv_SE: Lägg till fält

en: Add new form
sv_SE: Lägg till nytt formulär

en: Add to form
sv_SE: Lägg till i formulär

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
sv_SE: Tillåter oss att anonymt spåra hur detta tillägg används och hjälpa oss att förbättra det för dina behov.

en: Already subscribed
sv_SE: Redan prenumerant

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: Basic
sv_SE: Grundläggande

en: Blue Theme
sv_SE: Blått tema

en: CONNECTED
sv_SE: ANSLUTEN

en: Checkbox label text
sv_SE: Beteckning för kryssruta

en: Checkboxes
sv_SE: Klickrutor

en: Choice type
sv_SE: Typval

en: Choices
sv_SE: Val

en: Choose a field to add to the form
sv_SE: Välj ett fält att lägga till i formuläret

en: City
sv_SE: Stad

en: Click the following button to have Mailchimp for WordPress pick up on your changes.
sv_SE: Klicka på följande knapp för att få Mailchimp för Wordpress att hämta dina ändringar.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
sv_SE: Följande länkar tar dig till rätt skärm.

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Code reference for developers
sv_SE: Kodreferens för utvecklare

en: Configure this integration
sv_SE: Konfigurera den här integrationen

en: Country
sv_SE: Land

en: Dark Theme
sv_SE: Mörkt tema

en: Data from a cookie.
sv_SE: Data från en kaka.

en: Data from the URL or a submitted form.
sv_SE: Data från URL:en eller inskickat formulär.

en: Default sign-up form
sv_SE: Standard prenumerationsformulär

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Dismiss this notice.
sv_SE: Avvisa meddelandet.

en: Displays your Mailchimp for WordPress sign-up form
sv_SE: Visar din Mailchimp for WordPress registreringsformulär

en: Documentation
sv_SE: Dokumentation

en: Done! Mailchimp lists renewed.
sv_SE: Klart! Mailchimp-listorna är förnyade.

en: Double opt-in?
sv_SE: Dubbel bekräftelse?

en: Dropdown
sv_SE: Rullgardinslista

en: Edit Form
sv_SE: Redigera formulär

en: Edit list fields for
sv_SE: Redigera listfält för

en: Edit this list in Mailchimp
sv_SE: Redigera denna lista i Mailchimp

en: Email Address
sv_SE: E-post adress

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
sv_SE: Aktivera %sintegrationen? Detta lägger till en kryssruta för prenumeration i formuläret.

en: Enabled?
sv_SE: Aktiverad?

en: Enter form title here
sv_SE: Ange formulärets titel här

en: Enter the HTML code for your form fields..
sv_SE: Fyll i HTML-koden för ditt formulärfält.

en: Enter the title of your sign-up form
sv_SE: Fyll i titeln på ditt prenumerationsformulär

en: Enter your form title..
sv_SE: Ange formulärets titel ..

en: Example: %s
sv_SE: Exempel: %s

en: Fetching Mailchimp lists
sv_SE: Hämtar Mailchimp-listor

en: Field label
sv_SE: Fältetikett

en: Field type
sv_SE: Fälttyp

en: Fields
sv_SE: Fält

en: Filter..
sv_SE: Filtrera...

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Form Appearance
sv_SE: Formulärutseende

en: Form Fields
sv_SE: Formulärfält

en: Form Messages
sv_SE: Formulärmeddelanden

en: Form Settings
sv_SE: Formulärinställningar

en: Form Style
sv_SE: Formulärstil

en: Form Themes
sv_SE: Formulärteman

en: Form action
sv_SE: Formulärhändelse

en: Form behaviour
sv_SE: Formulärbeteende

en: Form fields
sv_SE: Formulärfält

en: Form preview
sv_SE: Formulärförhandsvisning

en: Form variables
sv_SE: Formulärvariabler

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: Frequently Asked Questions
sv_SE: Vanliga frågor

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: General error
sv_SE: Allmänt fel

en: Get shortcode
sv_SE: Hämta kortkod

en: Get your API key here.
sv_SE: Hitta din API-nyckel här.

en: Green Theme
sv_SE: Grönt tema

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
sv_SE: HTML-taggar som %s är tillåtna i labeltexten.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
sv_SE: HTML-taggar som %s är tillåtna i meddelandefält.

en: Here's how:
sv_SE: Här är hur:

en: Hide form after a successful sign-up?
sv_SE: Dölj formuläret efter en lyckad registrering?

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
sv_SE: Om du vill ladda in förvalda CSS-stilar,  välj " Grundläggande formateringsstilar" eller välj ett av färgtemana.

en: Inherit from %s theme
sv_SE: Ärv från %s tema

en: Integrations
sv_SE: Integrationer

en: Interest categories
sv_SE: Intressekategorier

en: Invalid email address
sv_SE: Ogiltig e-postadress

en: Is this field required?
sv_SE: Är detta fält obligatoriskt?

en: Knowledge Base
sv_SE: Kunskapsbas

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
sv_SE: Lär dig hur du bäst får dina listor att växa och skriver bättre meddelanden genom att prenumerera på våra månadstips.

en: Leave empty or enter <code>0</code> for no redirect. Otherwise, use complete (absolute) URLs, including <code>http://</code>.
sv_SE: Lämna tomt eller ange <code>0</code> för ingen omdirigering. Använd fullständiga (absoluta) URL:er, inklusive <code>http://</code>

en: Light Theme
sv_SE: Ljust tema

en: List Name
sv_SE: Listnamn

en: List choice
sv_SE: Listval

en: List fields
sv_SE: Listfält

en: Lists this form subscribes to
sv_SE: Listor detta formulär prenumererar på

en: Load some default CSS?
sv_SE: Ska någon standard-CSS laddas?

en: Log in to your Mailchimp account.
sv_SE: Logga in på ditt Mailchimp-konto.

en: Looking for help?
sv_SE: Behöver du hjälp?

en: Mailchimp API Settings
sv_SE: Mailchimp API inställningar

en: Mailchimp Lists
sv_SE: Mailchimp-listor

en: Mailchimp Sign-Up Form
sv_SE: Mailchimp Registreringsformulär

en: Mailchimp for WordPress is in need of translations. Is the plugin not translated in your language or do you spot errors with the current translations? Helping out is easy! Head over to <a href="%s">the translation project and click "help translate"</a>.
sv_SE: Mailchimp for WordPress behöver översättare. Om tillägget inte är översatt till ditt språk eller om du hittar felaktigheter i nuvarande översättningar, är vi glada om du hjälper oss. Det är enkelt, hoppa bara över till <a href="%s"> översättningsprojektet och klicka på "hjälp till att översätta" </a>.

en: Mailchimp specific settings
sv_SE: Mailchimp specifika inställningar

en: Messages
sv_SE: Meddelanden

en: Miscellaneous settings
sv_SE: Övriga inställningar

en: More subscribers, better newsletters.
sv_SE: Fler prenumeranter, bättre nyhetsbrev.

en: NOT CONNECTED
sv_SE: EJ ANSLUTEN

en: Name
sv_SE: Namn

en: Newsletter
sv_SE: Nyhetsbrev

en: No list selected
sv_SE: Ingen lista vald

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to Mailchimp</a>?
sv_SE: Inga listor funna, <a href="%s">har du kopplat dig till Mailchimp</a>?

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with Mailchimp</a>?
sv_SE: Inga listor hittades. Har du <a href="%s">länkat ihop med Mailchimp</a>?

en: No lists were found in your Mailchimp account
sv_SE: Inga listor kunde hittas i ditt Mailchimp-konto.

en: Not subscribed
sv_SE: Prenumererar inte

en: Optional
sv_SE: Valfritt

en: Other
sv_SE: Annat

en: Other Settings
sv_SE: Andra inställningar

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: Please ensure you <a href="%s">configure the plugin to send all required fields</a> or <a href="%s">log into your Mailchimp account</a> and make sure only the email & name fields are marked as required fields for the selected list(s).
sv_SE: Se till att du <a href="%s"> konfigurerar tillägget för att skicka alla obligatoriska fält </a> eller <a href="%s"> logga in på ditt Mailchimp-konto </a> och se till att endast e-post- & namn-fälten är markerade som obligatoriska fält för den valda listan(orna).

en: Pre-check the checkbox?
sv_SE: Kryssa i kryssrutan i förväg?

en: Preselect
sv_SE: Förvalt

en: Preview form
sv_SE: Förhandsvisa formuläret

en: Preview this form
sv_SE: Förhandsvisa detta formulär

en: Read more about common connectivity issues.
sv_SE: Läs mer om vanliga anslutningsproblem.

en: Red Theme
sv_SE: Rött tema

en: Redirect to URL after successful sign-ups
sv_SE: Omdirigera till URL efter framgångsrika registreringar

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Renew Mailchimp lists
sv_SE: Förnya Mailchimplistor

en: Replace interest groups?
sv_SE: Ersätt intressegrupper?

en: Replaced with the form response (error or success messages).
sv_SE: Ersatt med formulärets svar (fel- eller framgångs-meddelanden).

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
sv_SE: Ersatt med prenumerantens nummer på vald lista(or)

en: Required field missing
sv_SE: Obligatoriskt fält saknas

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
sv_SE: Välj "nej" om du vill fråga besökarna innan de prenumererar (rekommenderas).

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
sv_SE: Välj "ja" om kryssrutan befinner sig på ett konstigt ställe

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
sv_SE: Välj "ja" om kryssrutan ska vara förifylld.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
sv_SE: Välj "ja" om du vill att folk ska bekräfta sin e-postadress innan de läggs till i listan (rekommenderas)

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
sv_SE: Välj "ja" om du vill uppdatera befintliga prenumeranter med de uppgifter som skickas.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
sv_SE: Välj "ja" för att dölja formulärfälten efter en framgångsrik registrering.

en: Select the form to show
sv_SE: Välj formulär att visa

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
sv_SE: Välj de listor som den anmälande ska anmälas till.

en: Select the list(s) to which people who submit this form should be subscribed.
sv_SE: Välj lista(or) som folk som lämnar in detta formulär skall prenumerera på.

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: State
sv_SE: Stat

en: Street Address
sv_SE: Gatuadress

en: Submit button
sv_SE: Skicka-knapp

en: Subscribe
sv_SE: Prenumerera

en: Subscribers
sv_SE: Prenumeranter

en: Success! The cached configuration for your Mailchimp lists has been renewed.
sv_SE: Hurra! Den cachade konfigurationen av din Mailchimp-lista har förnyats.

en: Successfully subscribed
sv_SE: Prenumerationen lyckades

en: Text to show when field has no value.
sv_SE: Text att visa när fältet saknar värde.

en: The API key for connecting with your Mailchimp account.
sv_SE: API-nyckeln för att sammankoppla med ditt Mailchimp-konto.

en: The URL of the page.
sv_SE: Sidans URL.

en: The current date. Example: %s.
sv_SE: Nuvarande datum. Exempel: %s.

en: The current time. Example: %s.
sv_SE: Nuvarande tid. Exempel: %s.

en: The email address of the current visitor (if known).
sv_SE: E-postadressen för nuvarande besökare (om känd).

en: The following list of variables can be used to <a href="%s">add some dynamic content to your form or success and error messages</a>.
sv_SE: Följande variabel-lista kan användas för att <a href="%s">lägga till lite dynamiskt innehåll till ditt formulär, eller framgångs- och fel-meddelanden</a>.

en: The path of the page.
sv_SE: Vägen till sidan.

en: The property of the currently logged-in user.
sv_SE: Egenskapen hos den inloggade användaren.

en: The selected Mailchimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
sv_SE: De valda Mailchimp-listorna kräver ickestandardfält vilket kan hindra integrationen från att fungera.

en: The site's language. Example: %s.
sv_SE: Webbplatsens språk. Exempel: %s.

en: The table below shows your Mailchimp lists and their details. If you just applied changes to your Mailchimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
sv_SE: Tabellen nedan visar dina Mailchimp-listor och dess detaljer. Om du nyligen gjort ändringar i dina Mailchimp-listor kan du använda denna knapp för att förnya listans cache.

en: The text that shows when a general error occured.
sv_SE: Den text som visas när ett allmänt fel uppstått.

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
sv_SE: Den text som visas när ett obligatoriskt fält för vald lista(or) saknas.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
sv_SE: Den text som visas när en epostadress lyckats prenumerera på vald lista(or).

en: The text that shows when an invalid email address is given.
sv_SE: Den text som visas när en ogiltig epostadress angivits.

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
sv_SE: Den text som visas när den angivna epostadressen redan prenumererar på vald lista(or).

en: The visitor's IP address. Example: %s.
sv_SE: Besökarens IP-adress. Exempel: %s.

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
sv_SE: Det finns inget formulär med ID %d, kanske har det raderats?

en: This allows you to personalise your form or response messages.
sv_SE: Detta gör att du kan anpassa ditt formulär eller svarsmeddelanden.

en: This can take a while if you have many Mailchimp lists.
sv_SE: Detta kan ta ett tag om du har många Mailchimp-listor.

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
sv_SE: Det här är en PRO funktion. Vänligen uppgradera till premiumversion för att kunna använda det.

en: This is what we track.
sv_SE: Detta är vad vi spårar.

en: This plugin is not developed by or affiliated with Mailchimp in any way.
sv_SE: Denna plugin är inte utvecklat av eller har något samröre med Mailchimp på något sätt.

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in Mailchimp first.
sv_SE: För att lägga till fler fält i formuläret måste du skapa dem i Mailchimp först.

en: To which Mailchimp lists should this form subscribe?
sv_SE: På vilka Mailchimp-listor ska detta formulär prenumerera?

en: Unsubscribed
sv_SE: Prenumeration uppsagd

en: Update existing subscribers?
sv_SE: Uppdatera befintliga prenumeranter?

en: Updated
sv_SE: Uppdaterat

en: Upgrade to Premium
sv_SE: Uppgradera till Premium

en: Usage Tracking
sv_SE: Användarspårning

en: Use double opt-in?
sv_SE: Använd dubbel opt-in?

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
sv_SE: Använd kortkoden %s för att visa detta formulär inuti ett inlägg, sida eller text widget.

en: Value
sv_SE: Värde

en: What does this do?
sv_SE: Vad gör detta?

en: What is the name of this form?
sv_SE: Vad är namnet på detta formulär?

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
sv_SE: När uppsägningsmetoden används, är det den här texten som visas när angiven epostadress inte finns i vald lista(or).

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
sv_SE: När uppsägningsmetoden används, är det den här texten som visas när angiven epostadress har lyckats säga upp prenumerationen från vald lista(or).

en: Wrap in paragraph tags?
sv_SE: Bädda in i styckestaggar?

en: You are here:
sv_SE: Du är här.

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">Mailchimp for WordPress form settings</a>.
sv_SE: Du kan redigera ditt registreringsformulär i <a href="%s">formulärinställningarna för Mailchimp for WordPress</a>.

en: Your Mailchimp API key
sv_SE: Din Mailchimp API-nyckel

en: Your Mailchimp Account
sv_SE: Ditt Mailchimp-konto

en: ZIP
sv_SE: Postnummer
