MailChimp for WordPress - en to tr_TR translation catalogue (228 entries)

en: %s integration
tr_TR: %s eklenti

en: <a href="%s">Upgrade to MailChimp for WordPress Premium</a> or <a href="%s">read more about MailChimp's E-Commerce features</a>.
tr_TR: <a href="%s">WordPress Premium için MailChimp’e Yükseltme</a>veya<a href="%s">MailChimp'in E-Ticaret özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin</a>

en: <strong>Success!</strong> Form successfully saved.
tr_TR: <strong>Başarılı!</strong> Form başarıyla kaydedildi.

en: A total of %d lists were found in your MailChimp account.
tr_TR: MailChimp hesabınızda toplam %d adet liste bulundu.

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: Add dynamic form variable
tr_TR: Dinamik form değişkeni ekle

en: Add list fields to any of your selected lists.
tr_TR: Seçili listelerinizden birine liste alanı ekleyin.

en: Add more fields
tr_TR: Daha fazla alan ekle

en: Add new form
tr_TR: Yeni form oluştur.

en: Add to form
tr_TR: Form Ekle

en: Allow us to anonymously track how this plugin is used to help us make it better fit your needs.
tr_TR: Bu eklentinin ihtiyaçlarınıza daha iyi yardımcı olması için nasıl kullanıldığını anonim olarak izlememize izin verin.

en: Already subscribed
tr_TR: Zaten abone

en: Appearance
tr_TR: Görünüm

en: Are you enjoying this plugin? The Premium add-on unlocks several powerful features. <a href="%s">Find out about all benefits now</a>.
tr_TR: Bu eklentiden hoşlanıyor musunuz? Premium eklenti ile  birçok güçlü özelliğin kilidini açın.<a href="%s"> Şimdi tüm avantajları öğrenin</a>.

en: Are you sure you want to disable double opt-in?
tr_TR: Üye doğrulamayı kapatmak istediğine emin misin?

en: Available integrations
tr_TR: Kullanılabilir eklentiler

en: Basic
tr_TR: Temel

en: Be notified whenever someone subscribes? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a> allows you to set up email notifications for your forms.
tr_TR: Birisi abone olduğunda haberdar olmak ister misiniz? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a> formlarınız için e-posta bildirimleri ayarlamanızı sağlar.

en: Blue Theme
tr_TR: Mavi Tema

en: CONNECTED
tr_TR: BAĞLANDI

en: Checkbox label text
tr_TR: Onay kutusu etiket metni

en: Checkboxes
tr_TR: Onay kutuları

en: Choice type
tr_TR: Seçim tipi

en: Choices
tr_TR: Seçimler

en: Choose a field to add to the form
tr_TR: Forma eklemek için bir alan seçin

en: City
tr_TR: Şehir

en: Click on the name of an integration to edit all settings specific to that integration.
tr_TR: Bir eklentinin ayarlarını düzenlemek için eklenti ismine tıklayın.

en: Click the following button to have MailChimp for WordPress pick up on your changes.
tr_TR: MailChimp For Wordpress eklentisinin değişikleri algılaması için aşağıdaki tuşa basın.

en: Clicking the following links will take you to the right screen.
tr_TR: Doğru ekrana bağlanmak için linklere tıklayın.

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Code reference for developers
tr_TR: Geliştiriciler için kod referansı

en: Configure this integration
tr_TR: Bu entegrasyonu konfigüre edin

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Dark Theme
tr_TR: Koyu Renk Tema

en: Data from a cookie.
tr_TR: Çerez verisi.

en: Data from the URL or a submitted form.
tr_TR: Bir URL'den yada gönderilmiş formdan veri.

en: Debug Log
tr_TR: Hata Ayıklama Günlüğü

en: Default sign-up form
tr_TR: Varsayılan Kayıt Formu

en: Description
tr_TR: Tanım

en: Determines what events should be written to <a href="%s">the debug log</a> (see below).
tr_TR: Hangi olaylara yazılması gerektiğini belirler<a href="%s">hata ayıklama günlüğü</a>(aşağıya bakınız).

en: Dismiss this notice.
tr_TR: Bu uyarıyı görmezden gel.

en: Displays your MailChimp for WordPress sign-up form
tr_TR: WordPress için MailChimp kayıt formunuzu görüntüler

en: Do you want to create more than one form? Our Premium add-on does just that! <a href="%s">Have a look at all Premium benefits</a>.
tr_TR: Birden fazla form oluşturmak ister misiniz? Premium eklentimiz tam da bunu yapıyor!<a href="%s">Tüm Premium avantajlara göz atın</a>.

en: Do you want to track all WooCommerce orders in MailChimp so you can send emails based on the purchase activity of your subscribers?
tr_TR: MailChimp'teki tüm WooCommerce siparişlerini izlemek istiyor musunuz, böylece abonelerinizin satın alma faaliyetlerine dayanarak e-posta gönderebilirsiniz?

en: Do you want translated forms for all of your languages? <a href="%s">Try MailChimp for WordPress Premium</a>, which does just that plus more.
tr_TR: Tüm site dilleriniz için çevirisi yapılmış formlar istermisiniz? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a>, bunu ve çok daha fazlasını yapar.

en: Documentation
tr_TR: Yardımcı Belgeler

en: Done! MailChimp lists renewed.
tr_TR: MailChimp listesi yenilendi.

en: Double opt-in?
tr_TR: Üye Doğrulama?

en: Dropdown
tr_TR: Aşağı açılan liste

en: Edit Form
tr_TR: Formu Düzenle

en: Edit list fields for
tr_TR: Liste alanlarını düzenleyin

en: Edit this list in MailChimp
tr_TR: Bu listeyi MailChimp'de düzenle

en: Email Address
tr_TR: Eposta Adresi

en: Empty Log
tr_TR: Boş hata ayıklama günlüğü

en: Enable the %s integration? This will add a sign-up checkbox to the form.
tr_TR: %s eklentisi etkinleştirilsin mi? Bu forma kayıt ol seçeneği ekleyecek.

en: Enabled integrations
tr_TR: Etkinleştirilmiş eklentiler

en: Enabled?
tr_TR: Etkin mi?

en: Enter form title here
tr_TR: Form başlığını buraya girin

en: Enter the HTML code for your form fields..
tr_TR: Form alanları için HTML kodu girin..

en: Enter the title of your sign-up form
tr_TR: Kayıt formunuz içi başlığı giriniz

en: Enter your form title..
tr_TR: Form başlığı girin

en: Example: %s
tr_TR: Örnek: %s

en: Fetching MailChimp lists
tr_TR: MailChimp listeleri

en: Field label
tr_TR: Alan etiketi

en: Field type
tr_TR: Alan tipi

en: Fields
tr_TR: Alanlar

en: Filter..
tr_TR: Filtrele...

en: First Name
tr_TR: Ad

en: Form Appearance
tr_TR: Form Görünümü

en: Form Fields
tr_TR: Form Alanları

en: Form Messages
tr_TR: Form Mesajları

en: Form Settings
tr_TR: Form Ayarları

en: Form Style
tr_TR: Form Stili

en: Form Themes
tr_TR: Form Şablonları

en: Form action
tr_TR: Form eylemi

en: Form behaviour
tr_TR: Form özelliği

en: Form fields
tr_TR: Form Alanları

en: Form preview
tr_TR: Form önizleme

en: Form variables
tr_TR: Form değişkenleri

en: Forms
tr_TR: Formlar

en: Frequently Asked Questions
tr_TR: Sık Sorulan Sorular

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: General error
tr_TR: Genel hata

en: Get shortcode
tr_TR: KısaKod al

en: Get your API key here.
tr_TR: API anahtarınızı buradan alın.

en: Green Theme
tr_TR: Yeşil Tema

en: HTML tags like %s are allowed in the label text.
tr_TR: Etiket metninde %s gibi HTML etiketlerine izin verilmektedir.

en: HTML tags like %s are allowed in the message fields.
tr_TR: Mesaj alanlarında %s gibi HTML etiketlerini kullanabilirsiniz.

en: Here's how:
tr_TR: Buradaki gibi:

en: Hide form after a successful sign-up?
tr_TR: Başarılı bir abonelik işleminden sonra form gizlensin mi?

en: If you do, please <a href="%s">leave us a 5★ rating on WordPress.org</a>. It would be of great help to us.
tr_TR: Eğer WordPress.org adresinde bize 5★ <a href="%s"> verirseniz komünitemizin büyümesine ve gelişmesine yardımcı olursunuz.

en: If you want to load some default CSS styles, select "basic formatting styles" or choose one of the color themes
tr_TR: Eğer varsayılan CSS stilleri yüklemek istiyorsanız, "temel biçimlendirme stilleri" seçeneğini veya renk temalarından birini seçin

en: Implicit?
tr_TR: Kesin mi?

en: Increased conversions? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a> submits forms without reloading the entire page, resulting in a much better experience for your visitors.
tr_TR: Geri dönüşlerin artmasını ister misiniz? <a href="%s">MailChimp for WordPress Premium</a> tüm sayfayı yeniden yüklemeden form gönderir ve ziyaretçilerinizin daha iyi bir deneyim yaşamasını sağlar.

en: Inherit from %s theme
tr_TR: %s temasından oluşturulmuştur.

en: Initial value
tr_TR: Başlangıç değeri

en: Integrations
tr_TR: Eklentiler

en: Interest categories
tr_TR: İlgili kategoriler

en: Invalid email address
tr_TR: Geçersiz eposta adresi

en: Is this field required?
tr_TR: Bu alan gerekli mi?

en: Knowledge Base
tr_TR: Bilgi Bankası

en: Learn how to best grow your lists & write better emails by subscribing to our monthly tips.
tr_TR: Aylık ipuçlarımıza üye olarak, listelerinizi nasıl büyüteceğinizi ve daha iyi posta yazacağınızı öğrenin.

en: Light Theme
tr_TR: Açık Renk Tema

en: List Name
tr_TR: Liste Adı

en: List choice
tr_TR: Liste Seçimi

en: List fields
tr_TR: Liste alanları

en: Lists this form subscribes to
tr_TR: Abone olan bu formu listeler

en: Load some default CSS?
tr_TR: Varsayılan CSS yüklensin mi?

en: Log file is not writable.
tr_TR: Hata ayıklama günlüğü dosyası yazılabilir değil.

en: Log in to your MailChimp account.
tr_TR: MailChimp hesabınıza giriş yapın.

en: Log successfully emptied.
tr_TR: Log kayıtları başarıyla temizlendi.

en: Logging
tr_TR: Giriş yapılıyor

en: Looking for help?
tr_TR: Yardım mı arıyorsunuz?

en: Looking to improve your sign-up rates?
tr_TR: Kaydolma oranlarını iyileştirmek mi istiyorsunuz?

en: MailChimp API Settings
tr_TR: MailChimp API Ayarları

en: MailChimp Lists
tr_TR: MailChimp Listeleri

en: MailChimp Sign-Up Form
tr_TR: MailChimp Kayıt Formu

en: MailChimp specific settings
tr_TR: MailChimp'e özel ayarlar

en: Max
tr_TR: En fazla

en: Messages
tr_TR: Mesajlar

en: Min
tr_TR: En az

en: Miscellaneous settings
tr_TR: Çeşitli Ayarlar

en: More subscribers, better newsletters.
tr_TR: Daha fazla üye, daha iyi duyuru listesi.

en: NOT CONNECTED
tr_TR: BAĞLANMADI

en: Name
tr_TR: Ad Soyad

en: Newsletter
tr_TR: Haber Bülteni

en: No available fields. Did you select a MailChimp list in the form settings?
tr_TR: Mevcut alan yok. Form ayarlarında bir MailChimp listesi seçtiniz mi?

en: No list selected
tr_TR: Seçilmiş bir liste yok

en: No lists found, <a href="%s">are you connected to MailChimp</a>?
tr_TR: Hiç liste bulunamadı, <a href="%s">MailChimp'e bağlı olduğunuzdan emin misiniz</a>?

en: No lists found. Did you <a href="%s">connect with MailChimp</a>?
tr_TR: Liste bulunamadı. <a href="%s">MailChimp ile bağlandınız mı?</a>

en: No lists were found in your MailChimp account
tr_TR: MailChimp hesabınızda hiç liste bulunmamakta.

en: Not subscribed
tr_TR: Kayıt olmamış

en: Nothing here. Which means there are no errors!
tr_TR: Burada hiçbir şey yok. Yani, hiç hata yok!

en: Optional
tr_TR: Opsiyonal

en: Other
tr_TR: Diğer

en: Other Settings
tr_TR: Diğer ayarlar.

en: Placeholder
tr_TR: Yer tutucu

en: Please ensure %s has the proper <a href="%s">file permissions</a>.
tr_TR: Lütfen emin olun %suygun olan<a href="%s">dosya izinleri</a>

en: Pre-check the checkbox?
tr_TR: Onay kutusu önceden işaretlensin mi?

en: Preselect
tr_TR: Ön seçim

en: Preview form
tr_TR: Formu incele

en: Preview this form
tr_TR: Bu formu önizle

en: Property of the current page or post.
tr_TR: Geçerli sayfanın veya yayının özelliği.

en: Radio buttons
tr_TR: Radyo düğmeleri

en: Read more about common connectivity issues.
tr_TR: Temel bağlantı problemleri hakkında daha fazlasını okuyun.

en: Red Theme
tr_TR: Kırmızı Tema

en: Redirect to URL after successful sign-ups
tr_TR: Başarılı kayıtlardan sonra bir URL'ye yönlendir

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Renew MailChimp lists
tr_TR: MailChimp listelerini yenileyin

en: Replace interest groups?
tr_TR: İlgilenilen gruplar (?) değiştirilsin mi?

en: Replaced with the form response (error or success messages).
tr_TR: Form cevaplarıyla değiştirildi (hata yada başarı mesajları).

en: Replaced with the number of subscribers on the selected list(s)
tr_TR: Seçili liste(ler)deki abonelerin sayısı ile değiştirildi.

en: Required field missing
tr_TR: Gerekli bir alan boş bırakıldı

en: Right now, the plugin is configured to only log errors and warnings.
tr_TR: Şu anda, eklenti yalnızca hataları ve uyarıları günlüğe kaydetmek için yapılandırıldı.

en: Select "no" if you want to add the selected interests to any previously selected interests when updating a subscriber.
tr_TR: Bir abone güncellerken seçilen ilgi alanlarını önceden seçilen ilgi alanlarına eklemek istiyorsanız "hayır" ı seçin.

en: Select "no" if you want to ask your visitors before they are subscribed (recommended).
tr_TR: Ziyaretçilerinize abone olmadan önce sormak istiyorsanız "hayır" ı seçin (önerilir).

en: Select "yes" if the checkbox appears in a weird place.
tr_TR: Onay kutusu garip bir yerde görünürse "evet" seçeneğini seçin.

en: Select "yes" if the checkbox should be pre-checked.
tr_TR: Onay kutusunun önceden işaretlenmesi gerekiyorsa "evet" i seçin.

en: Select "yes" if you want people to confirm their email address before being subscribed (recommended)
tr_TR: Ziyaretçilerinizin abone olmadan önce e-posta adreslerini onaylamalarını istiyorsanız "evet" seçeneğini seçin (önerilen).

en: Select "yes" if you want to update existing subscribers with the data that is sent.
tr_TR: Gönderdiğiniz verilerle var olan aboneleri güncellemek için "evet" i seçiniz.

en: Select "yes" to hide the form fields after a successful sign-up.
tr_TR: Başarılı bir kayıt işleminden sonra form alanlarının gizlenmesi için "evet" seçeneğini seçin.

en: Select the form to show
tr_TR: Gösterilecek formu seçin

en: Select the list(s) to which people who check the checkbox should be subscribed.
tr_TR: Onay kutusunu seçen kişilerin abone olacağı listeleri seçin.

en: Settings
tr_TR: MailChimp Ayarları

en: Shortcode
tr_TR: Kısayol

en: State
tr_TR: Bölge

en: Status
tr_TR: Durum

en: Street Address
tr_TR: Cadde / Sokak

en: Submit button
tr_TR: Gönder

en: Subscribe
tr_TR: Abone ol

en: Subscribers
tr_TR: Aboneler

en: Success! The cached configuration for your MailChimp lists has been renewed.
tr_TR: Tebrikler! MailChimp listeniz için ön belleğe alınmış ayarlar yenilendi.

en: Successfully subscribed
tr_TR: Başarıyla eklendi

en: Text to prefill this field with.
tr_TR: Alanda herhangi bir değer olmadığında gösterilecek metin.

en: Text to show when field has no value.
tr_TR: Alanın hiçbir değeri olmadığında gösterilecek metin.

en: The API key for connecting with your MailChimp account.
tr_TR: Mailchimp hesabınızın bağlanması için gerekli API anahtarı

en: The URL of the page.
tr_TR: Sayfanın Linki

en: The current date. Example: %s.
tr_TR: Geçerli tarih: Örneğin: %s.

en: The current time. Example: %s.
tr_TR: Geçerli zaman. Örneğin: %s.

en: The email address of the current visitor (if known).
tr_TR: Geçerli ziyaretçinin mail adresi (mümkünse).

en: The path of the page.
tr_TR: Sayfanın yolu

en: The property of the currently logged-in user.
tr_TR: Oturumu açık olan kullanıcı özelliği.

en: The selected MailChimp lists require non-default fields, which may prevent this integration from working.
tr_TR: Seçilen MailChimp listeleleri bu entegrasyonun çalışmasını engelleyebilecek varsayılan olmayan alanlar gerektirmektedir.

en: The site's language. Example: %s.
tr_TR: Sitenin dili. Örneğin: %s.

en: The table below shows all available integrations.
tr_TR: Aşağıdaki tablo kullanılabilir tüm eklentiler gösterilmektedir.

en: The table below shows your MailChimp lists and their details. If you just applied changes to your MailChimp lists, please use the following button to renew the cached lists configuration.
tr_TR: Aşağıdaki tablo MailChimp listelerinizi ve detaylarını göstermektedir. MailChimp listelerinizde yeni değişiklikler yaptıysanız, önbelleğe alınmış listeler yapılandırmasını yenilemek için lütfen aşağıdaki düğmeyi kullanın.

en: The text that shows when a general error occured.
tr_TR: Genel bir hata oluştuğunda görüntülenen yazı

en: The text that shows when a required field for the selected list(s) is missing.
tr_TR: Bu metin, seçili liste(ler) için gerekli bir alan eksik girildiğinde görüntülenir.

en: The text that shows when an email address is successfully subscribed to the selected list(s).
tr_TR: Bu metin, seçili liste(ler)ye başarılı bir eposta kaydı olduğunda görüntülenir.

en: The text that shows when an invalid email address is given.
tr_TR: Bu metin hatalı bir eposta girildiğinde görüntülenir.

en: The text that shows when the given email is already subscribed to the selected list(s).
tr_TR: Bu metin, seçili liste(ler)de zaten varolan bir eposta adresi girildiğinde görüntülenir.

en: The visitor's IP address. Example: %s.
tr_TR: Ziyaretçinin IP adresi. Örneğin: %s.

en: There is no form with ID %d, perhaps it was deleted?
tr_TR: %dID'li form yok, silinmiş olabilir mi?

en: This allows you to personalise your form or response messages.
tr_TR: Bu, form ve cevap mesajlarını kişiselleştirebilmenizi sağlar.

en: This can take a while if you have many MailChimp lists.
tr_TR: Birden fazla MailChimp listeniz varsa biraz zaman alacaktır.

en: This field is marked as required in MailChimp.
tr_TR: Bu alan MailChimp'de gerekli olarak işaretlenmiştir.

en: This field will allow your visitors to choose a list to subscribe to.
tr_TR: Bu alan ziyaretçilerin abone olacak bir liste seçmelerine izin verecektir.

en: This field will allow your visitors to choose whether they would like to subscribe or unsubscribe
tr_TR: Bu alan, ziyaretçilerinizin abone olup olmadıklarını veya abone olduklarını seçmelerini sağlayacak

en: This is a pro-only feature. Please upgrade to the premium version to be able to use it.
tr_TR: Bu sadece ücretli versiyon özelliğidir. Bu özelliği kullanmak için lütfen bir ücretli abonelik satın alın.

en: This is what we track.
tr_TR: Takip ettiklerimiz.

en: This plugin is not developed by or affiliated with MailChimp in any way.
tr_TR: Bu eklenti herhangi bir şekilde MailChimp tarafından geliştirilmemiştir veya MailChimp ile ilişkili değildir.

en: Title:
tr_TR: Başlık

en: To add more fields to your form, you will need to create those fields in MailChimp first.
tr_TR: Formuna daha fazla alan eklemek için, MailChimp üzerinde bu alanları oluşturman gerekecek.

en: To get started with MailChimp for WordPress, please <a href="%s">enter your MailChimp API key on the settings page of the plugin</a>.
tr_TR: Wordpress'te MailChimp'i kullanmaya başlamak için <a href="%s">MailChimp api anahtarınızı eklentinin ayarlar sayfasında giriniz.</a>.

en: To which MailChimp lists should this form subscribe?
tr_TR: Bu formdan gelen veri hangi MailChimp listesine kayıt edilecek?

en: Unsubscribed
tr_TR: Listeden Çıktınız

en: Update existing subscribers?
tr_TR: Mevcut aboneler güncellensin mi?

en: Updated
tr_TR: Güncellendi

en: Upgrade to Premium
tr_TR: Premium sürüme yükselt

en: Usage Tracking
tr_TR: Kullanım Raporu

en: Use double opt-in?
tr_TR: Üye Doğrulamayı kullanmak istiyor musun?

en: Use the shortcode %s to display this form inside a post, page or text widget.
tr_TR: Bu formu bir yazının, sayfanın ya da metin aracının içerisinde görüntülemek için %s kısa kodunu kullanın.

en: Value
tr_TR: Değer

en: Want to customize the style of your form? <a href="%s">Try our Styles Builder</a> & edit the look of your forms with just a few clicks.
tr_TR: Formunuzu düzenlemek mi istiyorsunuz? <a href="%s"> Tasarım oluşturucumuzu deneyin </a> & ve sadece birkaç tık ile kendi görünümünüzü oluşturun.

en: We have some resources available to help you in the right direction.
tr_TR: Size doğru yönde yardımcı olacak bazı kaynaklara sahibiz.

en: We strongly suggest keeping double opt-in enabled. Disabling double opt-in may result in abuse.
tr_TR: Üye doğrulama özelliğini açık tutmanızı şiddetle öneririz. Üye doğrulamayı kapatmak kötüye kullanıma neden olabilir.

en: What does this do?
tr_TR: Bu ne yapar?

en: What is the name of this form?
tr_TR: Bu formun adı ne olacak?

en: When offering a list choice, this is the text that shows when no lists were selected.
tr_TR: Bu metin, liste seçimi yaparken hiçbir liste seçilmediğinde gösterilen metindir.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is not on the selected list(s).
tr_TR: Abonelikten çıkma işlemi gerçekleştirilmek istendiğinde, bu metin seçili liste(ler)de eposta adresi yoksa görüntülenir.

en: When using the unsubscribe method, this is the text that shows when the given email address is successfully unsubscribed from the selected list(s).
tr_TR: Abonelikten çıkma işlemi gerçekleştirilmek istendiğinde, bu metin seçili liste(ler)den eposta adresi başarıyla silindiğinde görüntülenir.

en: Wrap in paragraph tags?
tr_TR: Paragraf etiketleri kullanılsın mi?

en: You are here:
tr_TR: Buradasınız

en: You can edit your sign-up form in the <a href="%s">MailChimp for WordPress form settings</a>.
tr_TR: Kayıt formunuzu <a href="%s">WordPress için MailChimp form ayarlarından</a> düzenleyebilirsiniz.

en: You've been using MailChimp for WordPress for some time now; we hope you love it!
tr_TR: MailChimp'i bir süredir WordPress için kullanıyorsunuz; umarım seversin!

en: Your MailChimp API key
tr_TR: MailChimp API anahtarınız

en: Your MailChimp Account
tr_TR: MailChimp Hesabınız

en: ZIP
tr_TR: Zip
