VERSION - en to pt_BR translation catalogue (1471 entries)

en:  - copy
pt_BR:  - cópia

en:  You should switch to Simple Type to <b>display all slides</b>!
pt_BR:  Você deve mudar para tipo simples  para<b>exibir todos os sliders</b>!

en: %1$s generator missing the following source: %2$s
pt_BR: %1$s gerador faltando a seguinte fonte: %2$s

en: %d slide(s) modified!
pt_BR: %d slide(s) modificado!

en: %d static slides generated.
pt_BR: %d slides estáticos gerados

en: %s generator
pt_BR: Gerador %s

en: 2 Colors
pt_BR: 2 cores

en: 3D bricks to bottom
pt_BR: Tijolos 3D para baixo

en: 3D bricks to left
pt_BR: Tijolos 3D para a esquerda

en: 3D bricks to right
pt_BR: Tijolos 3D para a direita

en: 3D bricks to top
pt_BR: Tijolos 3D para cima

en: 3D columns to bottom
pt_BR: Colunas 3D para baixo

en: 3D columns to left
pt_BR: Colunas 3D para a esquerda

en: 3D columns to right
pt_BR: Colunas 3D para a direita

en: 3D columns to top
pt_BR: Colunas 3D para cima

en: 3D rows to bottom
pt_BR: Linhas 3D para baixo

en: 3D rows to left
pt_BR: Linhas 3D para a esquerda

en: 3D rows to right
pt_BR: Linhas 3D para a direita

en: 3D rows to top
pt_BR: Linhas 3D para cima

en: API requests
pt_BR: Solicitações de API

en: Accordion slider type
pt_BR: Tipo de slider acordeão

en: Action
pt_BR: ação

en: Activate
pt_BR: Ativar

en: Activate Now
pt_BR: Ativar agora

en: Activate Smart Slider 3
pt_BR: Ativar Smart Slider 3

en: Activate Smart Slider 3 PRO
pt_BR: Ativar Smart Slider 3 PRO

en: Activation is required to unlock all features!
pt_BR: Ativação é requerida para desbloquear todas as funcionalidades

en: Activation process is not supported in this browser. Please use Google Chrome.
pt_BR: Processo de ativação não é suportado pelo seu navegador. Por favor use o Google Chrome.

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Active color
pt_BR: Cor ativa

en: Adaptive (Off: auto-scaled, On: fixed) font size
pt_BR: Adaptativo (desligar: auto-dimensionado, ligar: fixo) tamanho da fonte

en: Adaptive sizing
pt_BR: Dimensionamento adaptativo

en: Add Keyframe
pt_BR: Adicionar Keyframe

en: Add Slide
pt_BR: Adicionar Slide

en: Add animation
pt_BR: Adicionar animação

en: Add dynamic slides
pt_BR: Adicionar slides dinâmicos

en: Add empty slide
pt_BR: Adicionar slide vazio

en: Add layer
pt_BR: Adicionar camada

en: Add post
pt_BR: Adicionar postagem

en: Add slide
pt_BR: Adicionar Slide

en: Add to group
pt_BR: Adicionar ao grupo

en: Add video
pt_BR: Adicionar vídeo

en: Adjust slider width to parent selector
pt_BR: Ajustar a largura do slide ao seletor pai

en: Advanced
pt_BR: Avançado

en: After
pt_BR: Depois

en: After slider
pt_BR: Depois do slider

en: After text
pt_BR: Depois do texto

en: Album
pt_BR: Álbum

en: Albums
pt_BR: Álbuns

en: Alias must contain one or more letters
pt_BR: O alias deve conter uma ou mais letras

en: Alias removed
pt_BR: Alias removido

en: Alias updated to: %s
pt_BR: Alias atualizado para: %s

en: Align
pt_BR: Alinhar

en: Align thumbnails
pt_BR: Alinhe as miniaturas

en: All
pt_BR: Todos

en: All custom posts
pt_BR: Todas as postagens personalizadas

en: All day
pt_BR: Dia todo

en: All day event
pt_BR: Evento todo o dia

en: All day events
pt_BR: Todos os eventos do dia

en: All, but from recurring ones only parent events
pt_BR: Todos, mas dos recorrentes apenas eventos ascendente

en: Allow restart after finish
pt_BR: Permitir reiniciar após o término

en: Allow slide switching for anchor
pt_BR: Permitir troca de slider para ancora

en: Alphabetic
pt_BR: Alfabético

en: Alphabetical
pt_BR: Alfabético

en: Animate
pt_BR: Animar

en: Animated
pt_BR: Animado

en: Animated text
pt_BR: Texto animado

en: Animation
pt_BR: Animação

en: Animation duration
pt_BR: Duração da animação

en: Animation(s)
pt_BR: Animação(s)

en: Animations
pt_BR: Animações

en: Any PHP date format can be used: %s
pt_BR: Qualquer formato de data PHP pode ser usado: %s

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: Approved
pt_BR: Aprovado

en: Arrow
pt_BR: Seta

en: Arrows
pt_BR: Setas

en: Article
pt_BR: Artigo

en: Articles
pt_BR: Artigos

en: Ascending
pt_BR: Ascendente

en: At
pt_BR: Em

en: Attribute sets
pt_BR: Conjuntos de Atributos

en: Auction
pt_BR: Leilão

en: Authentication successful.
pt_BR: Autenticação bem sucedida.

en: Auto width
pt_BR: Largura Automática

en: Automatic update check
pt_BR: Verificação de atualização automática

en: Autoplay
pt_BR: Reprodução automática

en: Autoplaying videos is not allowed by browsers in a lot of cases. When this happens, the selected background image displays.
pt_BR: Autoplay nos vídeos não é permitido pelos navegadores em vários casos. Quando isso acontece, a imagem selecionada para fundo é exibida.

en: Autostart
pt_BR: Começo automático

en: Available by date
pt_BR: Disponível por data

en: Average rating
pt_BR: Classificação média

en: Average score
pt_BR: Pontuação média

en: Back to slider
pt_BR: Voltar ao slider

en: Backface visibility
pt_BR: Visibilidade Backface

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Background animation
pt_BR: Animação de fundo

en: Background color
pt_BR: Cor de fundo

en: Background image
pt_BR: Imagem de fundo

en: Background image dynamic height
pt_BR: Altura dinâmica da imagem de fundo

en: Background position
pt_BR: Posição de fundo

en: Background video <br> (<a href="https://smartslider3.helpscoutdocs.com/article/1556-video-autoplay-handling/" target="_blank">Browser limitations</a>)
pt_BR: Fundo do vídeo <br> (<a href="https://smartslider3.helpscoutdocs.com/article/1556-video-autoplay-handling/" target="_blank">Limitações do Navegador</a>)

en: Backward
pt_BR: Para trás

en: Badges
pt_BR: Emblemas

en: Bar
pt_BR: Barra

en: Bar full size
pt_BR: Bar em tamanho completo

en: Bar style
pt_BR: Estilo da barra

en: Based on
pt_BR: Baseado em

en: Be sure to enter only valid HTML codes. Invalid HTML codes can mess up your whole slider and you might have to redo it.<br> Please also note that <b>we do not support</b> the HTML layer and the 3rd party codes loaded by it. We only suggest using this layer if you are a developer.
pt_BR: Tenha certeza de digitar códigos HTML válidos. Códigos inválidos podem atrapalhar todo o slider e você terá que desfazer. <br> Também tenha em mente que <b> nós não damos suporte </b> a camadas HTML e códigos de terceiros carregados aqui. Nós sugerimos você utilizar essa camada se você for um desenvolvedor.

en: Before
pt_BR: Antes

en: Before slider
pt_BR: Antes do slider

en: Before text
pt_BR: Antes do texto

en: Black
pt_BR: Preto

en: Black widow
pt_BR: Viúva Negra

en: Block
pt_BR: Bloco

en: Block right click
pt_BR: Bloquear clique com o botão direito

en: Blocked by User
pt_BR: Bloqueado pelo usuário

en: Blocks to left
pt_BR: Blocos para a esquerda

en: Blocks to right
pt_BR: Blocos para a direita

en: Bloom
pt_BR: Flor

en: Blue
pt_BR: Azul

en: Blur
pt_BR: Borrão

en: Blur fit
pt_BR: Embaçar

en: Bold
pt_BR: Negrito

en: Border
pt_BR: Borda

en: Border Dark
pt_BR: Borda Escura

en: Border Light
pt_BR: Borda Clara

en: Border White
pt_BR: Borda Branca

en: Border radius
pt_BR: Raio da borda

en: Both
pt_BR: Ambos

en: Bottom
pt_BR: Embaixo

en: Bottom Left
pt_BR: Baixo Esquerda

en: Bottom Right
pt_BR: Baixo Direita

en: Bottom fade
pt_BR: Fade / embaixo

en: Bounce
pt_BR: Pulo

en: Bounce in
pt_BR: Pular em

en: Bounce in down
pt_BR: Pular para baixo

en: Bounce in left
pt_BR: Pular à esquerda

en: Bounce in right
pt_BR: Pular à direita

en: Bounce in up
pt_BR: Pular para cima

en: Box shadow
pt_BR: Sombra da caixa

en: Brand
pt_BR: Marca

en: Bring front
pt_BR: Trazer frente

en: Bubble
pt_BR: Bolha

en: Bullets
pt_BR: Navegação

en: Button
pt_BR: Botão

en: Button layer
pt_BR: Camada de botão

en: Buy Smart Slider 3 Pro!
pt_BR: Compre o Smart Slider 3 Pro!

en: Buynow
pt_BR: Compre

en: CSS Class
pt_BR: Classe CSS

en: CSS class
pt_BR: CSS classes

en: CSS mode
pt_BR: Modo CSS

en: Cache cleared.
pt_BR: Cache limpo.

en: Cache expiration
pt_BR: Expiração do cache

en: Cache support
pt_BR: Suporte de cache

en: Cache variations
pt_BR: Variações de cache

en: Callback url
pt_BR: URL de retorno de chamada

en: Cancel
pt_BR: cancelar

en: Cancel before date
pt_BR: Cancelar antes da data

en: Canvas settings
pt_BR: Configurações do Canvas

en: Caption
pt_BR: Legenda

en: Carousel
pt_BR: Carrossel

en: Carousel slider type
pt_BR: Tipo slider carrossel

en: Categories
pt_BR: Categorias

en: Category
pt_BR: Categoria

en: Category title
pt_BR: Título da categoria

en: Center
pt_BR: Centralizar

en: Center shifted
pt_BR: Centro deslocado

en: Centered
pt_BR: Centrado

en: Check for updates
pt_BR: Verificar atualizações

en: Check our video tutorials which cover everything you need to know about Smart Slider 3.
pt_BR: Confira nossos tutoriais em vídeo que cobrem tudo o que você precisa saber sobre o Smart Slider 3.

en: Choose
pt_BR: Escolher

en: Choose dynamic source
pt_BR: Escolha uma fonte dinâmica

en: Choose the group
pt_BR: Escolha o grupo

en: Choose the variable
pt_BR: Escolha a variável

en: Circle
pt_BR: Círculo

en: Circle 1
pt_BR: Círculo 1

en: Circle 2
pt_BR: Círculo 2

en: Circle 3
pt_BR: Círculo 3

en: Circle counter
pt_BR: Contador de Círculo

en: Clean Curl proxy
pt_BR: Limpar Curl do Proxy.

en: Clean HTML
pt_BR: Limpar o HTML

en: Clear Guides
pt_BR: Guias claros

en: Clear both
pt_BR: Limpar ambos

en: Clear cache
pt_BR: Limpar cache

en: Clear device specific layer settings
pt_BR: Limpar configurações de camada específicas do dispositivo

en: Clear generators
pt_BR: Limpar geradores

en: Clear slider cache
pt_BR: Limpar o cache do slider

en: Clear sliders
pt_BR: Sliders claros

en: Click
pt_BR: Clique

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Closed
pt_BR: Fechado

en: Color
pt_BR: Cor

en: Color end
pt_BR: Final de cor

en: Column
pt_BR: Coluna

en: Columns
pt_BR: Colunas

en: Combine
pt_BR: Combinar

en: Combined
pt_BR: Combinado

en: Comment count
pt_BR: Contagem de comentários

en: Comments
pt_BR: Comentários

en: Common split text properties
pt_BR: Propriedades comuns do texto dividido

en: Compare method
pt_BR: Compare o método

en: Configuration
pt_BR: Configuração

en: Configure
pt_BR: Configurar

en: Constrain ratio
pt_BR: Restringir relação

en: Container
pt_BR: Recipiente

en: Content
pt_BR: Conteúdo

en: Controls
pt_BR: Controles

en: Copy
pt_BR: Cópia

en: Copy and paste this shortcode anywhere:
pt_BR: Copie e cole este código de atalho em qualquer lugar:

en: Copy and paste this shortcode into your pages:
pt_BR: Copie e cole este código de atalho nas suas páginas:

en: Copy and paste this shortcode into your posts or pages:
pt_BR: Copie e cole este código de atalho em suas postagens ou páginas:

en: Copy slide to ...
pt_BR: Copie o slide para...

en: Count
pt_BR: Contagem

en: Counter
pt_BR: Contador

en: Cover image
pt_BR: Imagem da capa

en: Create
pt_BR: Criar

en: Create Slider
pt_BR: Criar Slider

en: Create a module to display the slider in template module position:
pt_BR: Crie um módulo para exibir o slider na posição do módulo de modelo:

en: Create custom date variables
pt_BR: Crie variáveis de data personalizadas

en: Create group
pt_BR: Criar grupo

en: Create layer chain relation - align layers to each other
pt_BR: Criar uma relação de cadeia de camada - alinhe as camadas umas às outras

en: Create module
pt_BR: Criar módulo

en: Create text variables (one per line)
pt_BR: Criar variáveis de texto (uma por linha)

en: Creation date
pt_BR: Data de criação

en: Creation time
pt_BR: Tempo de criação

en: Crop
pt_BR: Cortar

en: Crossfade
pt_BR: Crossfade (Enfraquecer)

en: Currency
pt_BR: Moeda

en: Cursor Color
pt_BR: Cor do Cursor

en: Curtain to bottom
pt_BR: Cortina para baixo

en: Curtain to left
pt_BR: Cortina para a esquerda

en: Curtain to right
pt_BR: Cortina para a direita

en: Curtain to top
pt_BR: Cortina para o topo

en: Curve 1
pt_BR: Curva 1

en: Curve 2
pt_BR: Curva 2

en: Curve 3
pt_BR: Curva 3

en: Curve 4
pt_BR: Curva 4

en: Curves
pt_BR: Curvas

en: Custom
pt_BR: personalizada

en: Custom CSS
pt_BR: CSS Personalizado

en: Custom CSS classes
pt_BR: Classes CSS personalizadas

en: Custom field name
pt_BR: Nome do campo personalizado

en: Custom lightbox image
pt_BR: Imagem de lightbox personalizada

en: Custom loading animation
pt_BR: Animação de carregamento personalizada

en: Customize
pt_BR: Customizar

en: Customized variables
pt_BR: Variáveis personalizadas

en: Cut off date
pt_BR: Data limite

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Dark Mode
pt_BR: Modo escuro

en: Dark shadow
pt_BR: Sombra escura

en: Dashboard
pt_BR: painel de controle

en: Dashed
pt_BR: Tracejadas

en: Date & time
pt_BR: Data e hora

en: Date format
pt_BR: Formato de data

en: Date function
pt_BR: Função de data

en: Datetime format
pt_BR: Formato de data e hora

en: Deactivate license
pt_BR: Desativar licença

en: Debug Information
pt_BR: Informação de depuração

en: Decoration
pt_BR: Decoração

en: Decrease slider height
pt_BR: Diminuir a altura do slider

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Default family
pt_BR: Família padrão

en: Default width percentage
pt_BR: Porcentagem de largura padrão

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Delayed (for lightbox/tabs)
pt_BR: Atrasado (para lightbox/abas)

en: Delayed loading
pt_BR: Atrasado

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: Delete file after import
pt_BR: Excluir arquivo após a importação

en: Delete group
pt_BR: Excluir grupo

en: Delete layer
pt_BR: Excluir camada

en: Delete slide
pt_BR: Excluir slide

en: Delete slider
pt_BR: Excluir slider

en: Delete the slider with the same ID
pt_BR: Exclua o slider com o mesmo ID

en: Demo slider is not available with the following ID: %s
pt_BR: O slider de demonstração não está disponível com o seguinte ID: %s

en: Descending
pt_BR: descendente

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Description font
pt_BR: Fonte de descrição

en: Description is not available
pt_BR: Descrição não está disponível

en: Desktop
pt_BR: Área de Trabalho

en: Desktop landscape slider size
pt_BR: Tamanho do slider de(Desktop landscape(paisagem da área de trabalho)

en: Desktop portrait
pt_BR: Desktop portrait(Retrato da área de trabalho)

en: Developer
pt_BR: Desenvolvedor

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Disabled
pt_BR: Desativado

en: Discount
pt_BR: Desconto

en: Discount price
pt_BR: Preço com desconto

en: Disliked it
pt_BR: Não gostei

en: Display
pt_BR: Exibição

en: Documentation
pt_BR: Documentação

en: Domino
pt_BR: Dominó

en: Dot style
pt_BR: Estilo pontilhado

en: Dotted
pt_BR: Pontilhado

en: Double
pt_BR: Duplo

en: Down scale
pt_BR: Escala abaixo

en: Downloadable
pt_BR: Downloadable(Baixarcapaz)

en: Downscale
pt_BR: Downscaled(Baixo escalado)

en: Downscale bottom
pt_BR: Downscale baixo

en: Downscale left
pt_BR: Downscale esquerda

en: Downscale right
pt_BR: Downscale direita

en: Downscale top
pt_BR: Downscale topo

en: Drop images to create slides
pt_BR: Solte as imagens para criar slides

en: Drop your images here!
pt_BR: Solte suas imagens aqui!

en: Duplicate
pt_BR: Duplicar

en: Duplicate group
pt_BR: Duplicar grupo

en: Duplicate layer
pt_BR: Duplicar Camada

en: Duplicate slide
pt_BR: Duplicar slide

en: Duplicate slider
pt_BR: Duplicar slider

en: Duration
pt_BR: Duração

en: Dynamic
pt_BR: Dinâmico

en: Dynamic slide
pt_BR: Slide dinâmico

en: Dynamic slider height
pt_BR: Altura do Slider dinâmico

en: E-card
pt_BR: Cartão eletrônico

en: Early bird discount amount
pt_BR: Quantidade de desconto para madrugada

en: Early bird discount date
pt_BR: Data de desconto para os madrugadores

en: Easing
pt_BR: Easing(Facilitando)

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Edit generator
pt_BR: Editar gerador

en: Edit related modules
pt_BR: Editar módulos relacionados

en: Editor - additional CSS files
pt_BR: Editor - arquivos adicionais CSS

en: Effect
pt_BR: Efeito

en: Elastic
pt_BR: Elástico

en: Email Only
pt_BR: E-mail somente

en: Email support
pt_BR: Suporte por email

en: Embed layer images into HTML
pt_BR: Incorporar imagens de camada ao HTML

en: Empty
pt_BR: Vazio

en: Empty title
pt_BR: Título vazio

en: Enable
pt_BR: Habilitar

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: End
pt_BR: Fim

en: End date
pt_BR: Data final

en: End date text
pt_BR: Texto da data de término

en: End delay
pt_BR: Fim do delay

en: End time
pt_BR: Fim do tempo

en: End time text
pt_BR: Texto de término

en: Ended
pt_BR: Terminou

en: Enter
pt_BR: Entrar

en: Event cost
pt_BR: Custo do evento

en: Event creation date
pt_BR: Data de criação do evento

en: Event end date
pt_BR: Data de término do evento

en: Event modification date
pt_BR: Data de modificação do evento

en: Event start date
pt_BR: Data de início do evento

en: Events
pt_BR: Eventos

en: Events per site
pt_BR: Eventos por site

en: Example: published||=||yes
pt_BR: Exemplo: publicados ||=||sim

en: Examples
pt_BR: Exemplos

en: Exclude ID
pt_BR: Excluir ID

en: Exclude event IDs (One ID per line)
pt_BR: Excluir IDs de eventos (um ID por linha)

en: Exclude plugins
pt_BR: Excluir plugins

en: Exclude posts
pt_BR: Excluir postagens

en: Expiration date
pt_BR: Data de validade

en: Expired
pt_BR: Expirado

en: Explode
pt_BR: Explodir

en: Export
pt_BR: Exportar

en: Export as HTML
pt_BR: Exportar como HTML

en: Export slider as HTML
pt_BR: Exportar slider como HTML

en: Extra bold
pt_BR: Extra negrito

en: Extra light
pt_BR: Extra leve

en: Extra variables
pt_BR: Variáveis extras

en: Fade
pt_BR: Fade (aparecer/desaparecer)

en: Fade in slider
pt_BR: Fade in slider (Aparecimento gradual)

en: Fading dots
pt_BR: Pontos fade

en: Family
pt_BR: Família

en: Fan
pt_BR: Fã

en: Fan 1
pt_BR: Fã 1

en: Fan 2
pt_BR: Fã 2

en: Fan 3
pt_BR: Fã 3

en: Fast
pt_BR: Rápido

en: Featured
pt_BR: Destaque

en: Featured article ordering
pt_BR: Encomenda de artigos em destaque

en: Field
pt_BR: Campo

en: Field name
pt_BR: Nome do campo

en: Field value
pt_BR: Valor do campo

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Filename
pt_BR: Nome do arquivo

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Fill mode
pt_BR: Modo de preenchimento

en: Filter
pt_BR: Filtro

en: Find image
pt_BR: Encontrar imagem

en: Find link
pt_BR: Encontrar link

en: Finish autoplay on
pt_BR: Terminar reprodução automática em

en: First slide
pt_BR: Primeiro slide

en: First slide changed.
pt_BR: Primeiro slide alterado.

en: Fit
pt_BR: Encaixar

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Fixed to bottom
pt_BR: Fixo para baixo

en: Fixed to left
pt_BR: Fixo para a esquerda

en: Fixed to right
pt_BR: Fixo para a direita

en: Fixed to top
pt_BR: Fixo para topo

en: Flap
pt_BR: Aba

en: Flip
pt_BR: Giro

en: Flip down
pt_BR: Virar para baixo

en: Flip in X
pt_BR: Virar em X

en: Flip in Y
pt_BR: Virar em Y

en: Flip left
pt_BR: Virar à esquerda

en: Flip right
pt_BR: Virar à direita

en: Flip up
pt_BR: Virar para cima

en: Flow
pt_BR: Fluxo

en: Flow - reversed
pt_BR: Fluxo - invertido

en: Flowing cols
pt_BR: Cols fluindo

en: Flowing rows
pt_BR: Linhas de fluxo

en: Flowing tiles
pt_BR: Azulejos fluidos

en: Flowing tiles vertical
pt_BR: Azulejos fluidos na vertical

en: Focus
pt_BR: Foco

en: Folder
pt_BR: Pasta

en: Folder not found.
pt_BR: Pasta não encontrada.

en: Font
pt_BR: Fonte

en: Font size modifier
pt_BR: Modificador do tamanho da fonte

en: Font size scaling - enlarge or shrink text on each device
pt_BR: Dimensionado do tamanho da fonte - ampliar ou reduzir o texto em cada dispositivo

en: Font weight
pt_BR: Espessura da fonte

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Fonts Configuration
pt_BR: Configuração de Fontes

en: Force Joomla RTL backend
pt_BR: Forçar o backend RTL do Joomla

en: Force english backend
pt_BR: Forçar o backend em inglês

en: Force full width
pt_BR: Forçar largura total

en: Forced
pt_BR: Forçado

en: Form action
pt_BR: Ação de formulário

en: Forward
pt_BR: frente

en: Framework settings
pt_BR: Configurações do Framework

en: From
pt_BR: A partir de

en: Frontpage
pt_BR: Primeira página

en: Full
pt_BR: Completo

en: Full page
pt_BR: Página inteira

en: Full screen
pt_BR: Tela cheia

en: Full width
pt_BR: Largura completa

en: Galleries
pt_BR: Galerias

en: Gallery
pt_BR: Galeria

en: General
pt_BR: Geral

en: General settings
pt_BR: Configurações Gerais

en: Generator
pt_BR: Gerador

en: Generator created.
pt_BR: Gerador criado.

en: Generator settings
pt_BR: Configurações do gerador

en: Generator updated and cache cleared.
pt_BR: Gerador atualizado e cache limpo.

en: Get all multisite events
pt_BR: Obter todos os eventos multisite

en: Given IDs
pt_BR: IDs fornecidos

en: Go Pro!
pt_BR: ir para o pro

en: Grab
pt_BR: Agarrar

en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Green
pt_BR: Verde

en: Grey
pt_BR: Cinza

en: Groove
pt_BR: Groove(Sulco)

en: Group
pt_BR: Grupo

en: Group name
pt_BR: Nome do grupo

en: Group result
pt_BR: Resultado do grupo

en: Groups
pt_BR: Grupos

en: Grow
pt_BR: Crescer

en: Grow rotate
pt_BR: Crescer rodar

en: Guides
pt_BR: Guias

en: Gutter
pt_BR: Calha

en: Half
pt_BR: Metade

en: Hardware acceleration on sliders
pt_BR: Aceleração de hardware em sliders

en: Hated it
pt_BR: Eu detestei isso

en: Head
pt_BR: Cabeçalho

en: Heading
pt_BR: Título

en: Heading layer
pt_BR: Camada de cabeçalho

en: Height
pt_BR: Altura

en: Height (horizontal) or Width (vertical)
pt_BR: Altura (horizontal) ou Largura (vertical)

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Hey! How can we help you today?
pt_BR: Ei! como podemos te ajudar hoje?

en: Hide
pt_BR: Ocultar

en: Hide From Event Listings
pt_BR: Ocultar das listagens de eventos

en: Hide YouTube logo
pt_BR: Ocultar o logotipo do YouTube

en: Hide layer if provided variable is empty
pt_BR: Ocultar camada se a variável fornecida estiver vazia

en: Hide on slides
pt_BR: Ocultar nos slides

en: Hide until complete load
pt_BR: Esconder até a carga completa

en: Hide website's scrollbar
pt_BR: Ocultar a barra de rolagem do site

en: Highlight 1
pt_BR: Destaque 1

en: Highlight 2
pt_BR: Destaque 2

en: Highlight 3
pt_BR: Destaque 3

en: Highlighted text
pt_BR: Texto destacado

en: Hills
pt_BR: Colinas

en: Hit count
pt_BR: Contagem de ocorrências

en: Hits
pt_BR: sucesso

en: Horizontal - reversed
pt_BR: Horizontal - invertido

en: Horizontal accordion
pt_BR: Acordeão horizontal

en: Horizontal align - Center
pt_BR: Alinhamento horizontal - centro

en: Horizontal align - Left
pt_BR: Alinhamento horizontal - esquerda

en: Horizontal align - Right
pt_BR: Alinhamento horizontal - direito

en: Horizontal cover flow
pt_BR: Fluxo de cobertura horizontal

en: Horizontal flip
pt_BR: Giro Horizontal

en: Horizontal mask
pt_BR: Máscara horizontal

en: Horizontal showcase
pt_BR: Mostruário Horizontal

en: Horizontal spin to bottom
pt_BR: Rotação horizontal para baixo

en: Horizontal spin to top
pt_BR: Rotação horizontal para cima

en: Hover
pt_BR: Ao passar o mouse

en: Hover color
pt_BR: Cor ao passar o mouse

en: IDs (one per line)
pt_BR: IDs (um por linha)

en: Icon
pt_BR: Ícone

en: Icon not found
pt_BR: Ícone não encontrado

en: Identify datetime
pt_BR: Identifique a data e hora

en: If its set, this will be used instead of the 'Field' value.
pt_BR: Se estiver definido, isso será usado no lugar do valor do campo.

en: If the size of your image is not the same as your slide's, you can improve the result with the filling modes.
pt_BR: Se o tamanho da imagem não for igual ao do slide, você poderá melhorar o resultado com os modos de preenchimento.

en: If you turn off this option, you can't switch to the first slide from the last one.
pt_BR: Se você desativar essa opção, não será possível mudar para o primeiro slide do último.

en: If your slider does not resize correctly, turn this option on.
pt_BR: Se o slider não for redimensionado corretamente, ative essa opção.

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Image box
pt_BR: Caixa de imagem

en: Image layer
pt_BR: Camada de imagem

en: Image mode
pt_BR: Modo de imagem

en: Image size
pt_BR: Tamanho da imagem

en: Images
pt_BR: Imagens

en: Images in folder
pt_BR: Imagens na pasta

en: Images in folder and subfolders
pt_BR: Imagens na pasta e subpastas

en: Import
pt_BR: Importar

en: Import Sample Sliders
pt_BR: Importar Slider de exemplo

en: Import error!
pt_BR: Erro de importação!

en: Import file upload
pt_BR: Importar upload de arquivo

en: Import slider
pt_BR: Slider de importação

en: Import url is not valid: %s
pt_BR: URL de importação não é válido: %s

en: Improved frontend accessibility
pt_BR: Acessibilidade de frontend aprimorada

en: In
pt_BR: Entrar

en: In case of one slide, it repeats the animation of the slide.
pt_BR: No caso de um slide, ele repete a animação do slide.

en: In stock
pt_BR: Em estoque

en: Incline 1
pt_BR: Inclinar 1

en: Incline 2
pt_BR: Inclinar 2

en: Incline 3
pt_BR: Inclinar 3

en: Include all images
pt_BR: Incluir todas as imagens

en: Include subcategories
pt_BR: Incluir subcategorias

en: Increase <b>%1$s</b> in php.ini to 1000 or more. Current value: %2$s
pt_BR: Aumentar <b>%1$s</b> php.ini para 1000 ou mais. Valor atual: %2$s

en: Index
pt_BR: Index(Índice)

en: Indicator
pt_BR: Indicador

en: Inline
pt_BR: Em linha

en: Inline at head
pt_BR: Em linha no cabeçalho

en: Inner
pt_BR: Interior

en: Inner after
pt_BR: Depois do Interior

en: Inner align
pt_BR: Alinhamento interno

en: Inner before
pt_BR: antes do Interior

en: Inner color
pt_BR: Cor interna

en: Inner width
pt_BR: Largura interna

en: Input
pt_BR: Entrada

en: Input button
pt_BR: Botão de entrada

en: Input container
pt_BR: Recipiente de entrada

en: Input name
pt_BR: Nome da entrada

en: Insert
pt_BR: Inserir

en: Insert group
pt_BR: Inserir grupo

en: Insert it into an existing post with the icon:
pt_BR: Insira-o em uma postagem existente com o ícone:

en: Insert the slider into pages with the icon:
pt_BR: Insira o slider nas páginas com o ícone:

en: Insert variable
pt_BR: Inserir variável

en: Inset
pt_BR: Inserir

en: Instructions
pt_BR: Instruções

en: Internal Only
pt_BR: Internamente somente

en: Interval
pt_BR: Intervalo

en: Into the slider
pt_BR: No slider

en: Inverse arrow
pt_BR: Seta inversa

en: Invert
pt_BR: Invertido

en: Invert group direction
pt_BR: Inverter direção do grupo

en: Invite Only
pt_BR: Somente convite

en: Invite only
pt_BR: Convide apenas

en: It switches one slide instead of moving all the visible slides.
pt_BR: Ele alterna um slide em vez de mover todos os slides visíveis.

en: It was ok
pt_BR: Foi ok

en: Item defaults
pt_BR: Itens padrões

en: Items
pt_BR: Itens

en: JavaScript callbacks
pt_BR: Callbacks de JavaScript

en: JetPack Photon image optimizer
pt_BR: JetPack Photon otimizador de imagens

en: Join the Smart Slider community!
pt_BR: Junte-se à comunidade Smart Slider!

en: Joomla articles
pt_BR: Artigos Joomla

en: Ken Burns effect
pt_BR: Efeito de Ken Burns

en: Keyboard
pt_BR: Teclado

en: Keyword
pt_BR: Palavra chave

en: Label
pt_BR: Rótulo

en: Landscape
pt_BR: Landscape(paisagem)

en: Language
pt_BR: Língua

en: Large Dark
pt_BR: Grande e escura

en: Large Light
pt_BR: Grande e clara

en: Last visit date
pt_BR: Data de última visita

en: Late fee date
pt_BR: Data da taxa atrasada

en: Layer
pt_BR: Camada

en: Layer Animation - Basic
pt_BR: Layer de Animação - Básico

en: Layer Animation - Reveal
pt_BR: Layer de Animação - Revelar

en: Layer List
pt_BR: Lista de Camada

en: Layer animations
pt_BR: Animações de camada

[ctx: Layer group]
en: Advanced
pt_BR: Avançado

[ctx: Layer group]
en: Content
pt_BR: Conteúdo

[ctx: Layer group]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: Layer group]
en: Media
pt_BR: Mídia

[ctx: Layer group]
en: Special
pt_BR: Especial

en: Layer image resize
pt_BR: Redimensionar imagem da camada

en: Layer images
pt_BR: Imagens de camada

en: Layer list
pt_BR: Lista de camada

en: Lazy loading
pt_BR: Lento

en: Learn Smart Slider 3
pt_BR: Aprenda Smart Slider 3

en: Learn more
pt_BR: Saber mais

en: Leave
pt_BR: Sair

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Left fade
pt_BR: Fade / esquerda

en: Left to Right
pt_BR: Esquerda para Direita

en: Length
pt_BR: comprimento

en: Library
pt_BR: Biblioteca

en: License key cannot be empty!
pt_BR: Chave de licença não pode estar vazia!

en: License key is active!
pt_BR: Chave de licença está ativa!

en: License key required for premium features!
pt_BR: Chave de licença necessária para recursos premium!

en: Light
pt_BR: Claro

en: Light shadow
pt_BR: Sombra clara

en: Lightbox - Mobile - Open embeds on new tab
pt_BR: Lightbox - dispositivo móveis - abrir incorporações em nova guia

en: Lightbox from slide backgrounds
pt_BR: Lightbox de fundos de slides

en: Liked it
pt_BR: Gostei

en: Limit
pt_BR: Limite

en: Limit slide width
pt_BR: Limite de largura do slide

en: Line Through 1
pt_BR: Linha no meio 1

en: Line Through 2
pt_BR: Linha no meio 2

en: Line Through 3
pt_BR: Linha no meio 3

en: Line color
pt_BR: Cor da linha

en: Line height
pt_BR: Altura da linha

en: Line thickness
pt_BR: Espessura da linha

en: Lines
pt_BR: Linhas

en: List
pt_BR: Lista

[ctx: List layer type]
en: Armenian
pt_BR: Armênio

[ctx: List layer type]
en: Circle
pt_BR: Círculo

[ctx: List layer type]
en: Disc
pt_BR: Disco

[ctx: List layer type]
en: Georgian
pt_BR: Georgiano

[ctx: List layer type]
en: Hebrew
pt_BR: Hebraico

[ctx: List layer type]
en: None
pt_BR: Nenhum

[ctx: List layer type]
en: Square
pt_BR: Quadrado

en: List the slides separated by commas on which you want the controls to be hidden.
pt_BR: Liste os slides separados por vírgulas quais você deseja que os controles sejam ocultados.

en: List type
pt_BR: Tipo de lista

en: Live Preview
pt_BR: Visualização ao vivo

en: Load Font Awesome on frontend when required
pt_BR: Carregar fonte Awesome no frontend quando necessário

en: Load GSAP on frontend
pt_BR: Carregar o GSAP no frontend

en: Load jQuery on frontend
pt_BR: Carregar o jQuery no frontend

en: Load neighbor
pt_BR: Carregar vizinho

en: Load this slider after
pt_BR: Carregar este slider depois

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Loading animation
pt_BR: Carregando animação

en: Loading background
pt_BR: Carregando plano fundo

en: Local import
pt_BR: Importação local

en: Local import file
pt_BR: Arquivo de importação local

en: Location
pt_BR: Localização

en: Location state
pt_BR: Estado localização

en: Location town
pt_BR: Cidade localização

en: Locations
pt_BR: Localizações

en: Lock Guides
pt_BR: Guias de Bloqueio

en: Log out
pt_BR: Sair

en: Loop delay
pt_BR: Atraso de loop

en: Loop single slide
pt_BR: loop de Slide único

en: Loved it
pt_BR: Amei

en: MORE
pt_BR: MAIS

en: MP3 audio
pt_BR: Áudio MP3

en: MP4 video
pt_BR: Vídeo MP4

en: Main animation
pt_BR: Animação principal

en: Main animation end
pt_BR: Final da animação

en: Main animation properties
pt_BR: Principais propriedades de animação

en: Main animation start
pt_BR: Início da animação

en: Main color
pt_BR: Cor Principal

en: Main order
pt_BR: Ordem principal

en: Maintain slide session
pt_BR: Manter a sessão de slides

en: Manual order
pt_BR: Ordem manual

en: Manufacturer
pt_BR: Fabricante

en: Manufacturers
pt_BR: Fabricantes

en: Margin
pt_BR: Margem

en: Mask
pt_BR: mascarar

en: Masked waves
pt_BR: Ondas marked

en: Max end date
pt_BR: Data final máxima

en: Max width
pt_BR: largura máxima

en: Maximum file size to embed
pt_BR: Tamanho máximo do arquivo para incorporar

en: Maximum pane width
pt_BR: Largura máxima do painel

en: Maximum screen width
pt_BR: Largura máxima da tela

en: Maximum slide count
pt_BR: Contagem máxima de slides

en: Maximum slide width
pt_BR: Largura máxima do slide

en: Maximum width, where the slides are visible.
pt_BR: Largura máxima, onde os slides estão visíveis.

en: Media
pt_BR: mídia

en: Media ended
pt_BR: Mídia terminada

en: Media paused
pt_BR: Mídia pausada

en: Media started
pt_BR: Mídia iniciada

en: Media stopped
pt_BR: Mídia parada

en: Medium Dark
pt_BR: Média e escura

en: Medium Light
pt_BR: Média e clara

en: Menu item (item ID)
pt_BR: Item de menu (ID do item)

en: Menu item (item ID) for url
pt_BR: Item de menu (ID do item) para o URL

en: Menu order
pt_BR: Ordem do menu

en: Meta fields
pt_BR: Campos da meta

en: Metakey name
pt_BR: Nome da chave da meta

en: Method
pt_BR: Método

en: Min. font size
pt_BR: Min. tamanho da fonte

en: Minimum order quantity
pt_BR: Quantidade mínima de encomenda

en: Minimum slide distance
pt_BR: Distância mínima do slide

en: Minimum thumbnail count
pt_BR: Contagem mínima de miniaturas

en: Mirror
pt_BR: Espelho

en: Missing sliders!
pt_BR: Sliders faltando!

en: Mobile
pt_BR: Móvel

en: Mobile landscape
pt_BR: Mobile landscape(Paisagem móvel)

en: Mobile portrait
pt_BR: Mobile portrait(Retrato móvel)

en: Mobile scale
pt_BR: tamanho móvel

en: Mobile text
pt_BR: Texto móvel

en: Mode
pt_BR: Modo

en: Modification date
pt_BR: Modificação de data

en: Modification time
pt_BR: Tempo de modificação

en: Modified Time
pt_BR: Hora modificada

en: Module
pt_BR: Módulo

en: More parallax options in slider settings -> Layer animations tab.
pt_BR: Mais opções de parallax nas configurações do slider -> guia Animações de camada.

en: More post custom fields
pt_BR: Mais campos personalizados de postagem

en: Mouse enter
pt_BR: Mouse entrar

en: Mouse enter position
pt_BR: Mouse entra em posição

en: Mouse leave
pt_BR: Mouse sair

en: Mouse origin
pt_BR: Origem do Mouse

en: Move
pt_BR: Mover

en: Multiple animations
pt_BR: Múltiplas animações

en: Mute
pt_BR: Mudo

en: Muted
pt_BR: Mudo

en: My feed
pt_BR: Meu feed

en: My fonts
pt_BR: Minhas fontes

en: My layouts
pt_BR: Meus layouts

en: My photos
pt_BR: Minha fotos

en: My split text animations
pt_BR: Minhas animações de texto dividido

en: My styles
pt_BR: Meus estilos

en: MySQL table missing
pt_BR: Tabela MySQL faltando

en: NEXT
pt_BR: PRÓXIMO

en: Name
pt_BR: Nome

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team! We'd love the opportunity to help you.
pt_BR: Precisa de assistência individual? Entre em contato com nossa equipe de suporte! Adoraríamos a oportunidade de ajudá-lo.

en: Negotiable price
pt_BR: Preço negociável

en: Never
pt_BR: Nunca

en: New slider
pt_BR: Novo slider

en: Newest First
pt_BR: Novos primeiro

en: Next
pt_BR: Próximo

en: Next arrow
pt_BR: Próxima seta

en: Next arrow alt tag
pt_BR: Alt tag para seta Próximo

en: Next image
pt_BR: Próxima  imagem

en: Next label
pt_BR: Próximo rótulo

en: Next position
pt_BR: Próxima Posição

en: No
pt_BR: Não

en: No animation
pt_BR: Sem animação

en: No conflicts detected
pt_BR: Nenhum conflito detectado

en: No limit
pt_BR: Sem limite

en: No records found for the filter
pt_BR: Nenhum registro encontrado para o filtro

en: No search term specified. Showing recent items.
pt_BR: Nenhum termo de pesquisa especificado. Mostrando itens recentes.

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Not installed
pt_BR: Não instalado

en: Nothing
pt_BR: Nada

en: Notification
pt_BR: Notificação

en: Number of particles
pt_BR: Número de partículas

en: Numeric
pt_BR: Numérico

en: OR
pt_BR: OU

en: Off
pt_BR: Fora

en: Offset
pt_BR: offset(compensar)

en: Old site url
pt_BR: URL do site antigo

en: Oldest First
pt_BR: Antigos primeiro

en: On
pt_BR: Em

en: On discount
pt_BR: No desconto

en: On sale
pt_BR: À venda

en: One per line
pt_BR: Um por linha

en: One per line: from||to
pt_BR: Um por linha: de ||para

en: Only .ss3 files can be uploaded!
pt_BR: Apenas arquivos .ss3 podem ser enviados!

en: Only display items with these IDs
pt_BR: Somente exiba itens com esses ID's

en: Only display these posts
pt_BR: Apenas exiba essas postagens

en: Only main discussions
pt_BR: Apenas discussões principais

en: Only not recurring events
pt_BR: Apenas eventos não recorrentes

en: Only recurring event parents
pt_BR: Apenas ascendente de eventos recorrentes

en: Only recurring events
pt_BR: Apenas eventos recorrentes

en: Only show events, where the given meta key is equal, bigger, smaller, etc. to the given meta value.
pt_BR: Apenas mostre eventos, onde a meta-chave fornecida é igual, maior, menor, etc. ao valor meta fornecido.

en: Only show posts, where the given meta key is equal to the given meta value.
pt_BR: Mostrar apenas postagens, onde a meta-chave fornecida é igual ao valor meta fornecido.

en: Only slide name
pt_BR: Apenas nome do slide

en: Only special price
pt_BR: Apenas preço especial

en: Opacity
pt_BR: Opacidade

en: Open
pt_BR: Aberto

en: Open preview in new window
pt_BR: Pré-visualização aberta numa nova janela

en: Optimize
pt_BR: Otimizar

en: Optimize image
pt_BR: Otimizar imagem

en: Optimize image feature requires high memory limit. If you do not have enough memory you will get a blank page on the frontend.
pt_BR: Funcionalidade de otimizar imagens requer limite de memória alto. Se você não possuir será exibido uma página branca no frontend.

en: Optimize images
pt_BR: Otimizar imagens

en: Options
pt_BR: Opções

en: Order
pt_BR: Ordem

en: Order by
pt_BR: Ordenar por

en: Order by custom field
pt_BR: Ordenar por campo personalizado

en: Order by metakey
pt_BR: Ordenar por chave meta

en: Order result
pt_BR: Resultado da ordem

en: Ordering
pt_BR: Encomenda

en: Organizers
pt_BR: Organizadores

en: Orientation
pt_BR: Orientação

en: Other
pt_BR: Outro

en: Out
pt_BR: Sair

en: Outer
pt_BR: Exterior

en: Outer color
pt_BR: Cor exterior

en: Outer width
pt_BR: Largura exterior

en: Outset
pt_BR: Início

en: Over
pt_BR: Sobre

en: Overlay
pt_BR: Sobreposição

en: Overlay background
pt_BR: Fundo de sobreposição

en: PHP code
pt_BR: Código PHP

en: PREV
pt_BR: ANTERIOR

en: Padding
pt_BR: Preenchimento

en: Page
pt_BR: Página

en: Page or Post editor
pt_BR: Editor de página ou postagem

en: Page turn to left
pt_BR: Virar a página para a esquerda

en: Page turn to right
pt_BR: Virada de página para a direita

en: Pages
pt_BR: Páginas

en: Paid
pt_BR: Pago

en: Parallax depth
pt_BR: Profundidade de Parallax

en: Parallax overlap
pt_BR: Sobreposição de parallax

en: Parallax to bottom
pt_BR: Parallax para baixo

en: Parallax to left
pt_BR: Parallax para a esquerda

en: Parallax to right
pt_BR: Parallax para a direita

en: Parallax to top
pt_BR: Parallax ao topo

en: Parameters
pt_BR: Parâmetros

en: Parent
pt_BR: Parente

en: Parent category
pt_BR: Categoria Pai

en: Particle effect
pt_BR: Efeito de partícula

en: Paste the PHP code into source code:
pt_BR: Cole o código PHP no código fonte:

en: Paste the PHP code into your theme's file:
pt_BR: Cole o código PHP no arquivo do seu tema:

en: Paste the code into article:
pt_BR: Cole o código no artigo:

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Pause image
pt_BR: Pausar imagem

en: Pause on scroll
pt_BR: Pausar na rolagem

en: Pauses loop when
pt_BR: Pausa o loop quando

en: Pendulum
pt_BR: Pêndulo

en: Pendulum 3D
pt_BR: Pêndulo 3D

en: Perspective
pt_BR: Perspectiva

en: Photo
pt_BR: Foto

en: Photo rounded
pt_BR: Foto arredondada

en: Photos by album
pt_BR: Fotos por álbum

en: Pick the align point of the child layer!
pt_BR: Escolha o ponto de alinhamento da camada filho!

en: Pick the align point of the parent layer!
pt_BR: Escolha o ponto de alinhamento da camada pai!

en: Pick the child layer!
pt_BR: Escolha a camada infantil!

en: Pick the parent layer!
pt_BR: Escolha a camada pai!

en: Pimary color
pt_BR: Cor primária

en: Placeholder color
pt_BR: Cor de espaço reservado

en: Placeholder image
pt_BR: Imagem de espaço reservado

en: Placeholder text
pt_BR: Texto de espaço reservado

en: Placement
pt_BR: Colocação

en: Play
pt_BR: Reproduzir

en: Play button
pt_BR: Botão Play

en: Play image
pt_BR: Reproduzir imagem

en: Play on
pt_BR: Iniciar em

en: Play on first load
pt_BR: Iniciar no primeiro carregamento

en: Play once
pt_BR: Iniciar uma vez

en: Play when visible
pt_BR: Iniciar quando visível

en: Plays in when
pt_BR: Tocam quando

en: Plays loop when
pt_BR: Reproduz o loop quando

en: Plays out when
pt_BR: Tocar fora quando

en: Please chooose a gallery!
pt_BR: Por favor escolha uma galeria!

en: Please choose an album!
pt_BR: Por favor escolha um álbum!

en: Please note, that <b>we do not support</b> the Joomla module layer!<br>The loaded module often needs code customizations what you have to do yourself, so we only suggest using this layer if you are a developer!
pt_BR: Tenha em mente que <b>não damos suporte</b> ao módulo Joomla! <br> O módulo carregado precisa de códigos customizados que você deve fazer por si só, e recomendamos que seja feito por um desenvolvedor.

en: Points
pt_BR: Pontos

en: Polygons
pt_BR: Polígonos

en: Portrait
pt_BR: Portrait(Retrato)

en: Portrait or Landscape algorithm
pt_BR: Algoritmo Retrato ou Paisagem

en: Position
pt_BR: Posição

en: Position name or module ID
pt_BR: Nome da posição ou ID do módulo

en: Possible Conflicts
pt_BR: Conflitos possíveis

en: Post
pt_BR: Postagem

en: Post IDs
pt_BR: IDs de postagem

en: Post custom fields
pt_BR: Post campos personalizados

en: Post date
pt_BR: Data de postagem

en: Post option
pt_BR: Opção do Post

en: Post relationship with selected option
pt_BR: Relação do Post com a opção selecionada

en: Post status
pt_BR: status da Postagem

en: Post types
pt_BR: Tipos de Postagem

en: Posts
pt_BR: Postagens

en: Posts by IDs
pt_BR: Postagens por IDs

en: Posts by filter
pt_BR: Postagens por filtro

en: Posts by page
pt_BR: Postagem por página

en: Pre
pt_BR: Pré

en: Preload
pt_BR: Pré-carga

en: Preset
pt_BR: Predefinir

en: Preset font families
pt_BR: Famílias de fontes predefinidas

en: Preview
pt_BR: pré-visualização

en: Previous
pt_BR: Anterior

en: Previous arrow
pt_BR: Seta anterior

en: Previous arrow alt tag
pt_BR: Alt tag para seta Anterior

en: Previous image
pt_BR: Imagem anterior

en: Previous label
pt_BR: Rótulo anterior

en: Previous position
pt_BR: Posição anterior

en: Price
pt_BR: Preço

en: Priority
pt_BR: Prioridade

en: Privacy
pt_BR: Privacidade

en: Private
pt_BR: Privado

en: Private video
pt_BR: Vídeo privado

en: Product
pt_BR: produto

en: Product ID
pt_BR: ID do produto

en: Product name
pt_BR: Nome do Produto

en: Product price
pt_BR: Preço do produto

en: Product types
pt_BR: Tipos de produto

en: Products
pt_BR: Produtos

en: Products by IDs and/or SKUs
pt_BR: Produtos por ID's e/ou SKU's

en: Products by filter
pt_BR: Produtos por filtro

en: Profiles
pt_BR: Perfis

en: Progress
pt_BR: Progresso

en: Progress bar
pt_BR: Barra de progresso

en: Progress bar label
pt_BR: Rótulo da barra de progresso

en: Properties
pt_BR: Propriedades

en: Public
pt_BR: Público

en: Publish
pt_BR: Publicar

en: Publish as HTML
pt_BR: Publicar como HTML

en: Publish down
pt_BR: Publicar abaixo

en: Publish down date
pt_BR: Publicar data

en: Publish up
pt_BR: Publicar acima

en: Publish up date
pt_BR: Publicar data

en: Published
pt_BR: Publicados

en: Published between
pt_BR: Publicado entre

en: Pulse
pt_BR: Pulsar

en: Purple
pt_BR: Roxo

en: Push
pt_BR: Empurrar

en: Puzzle
pt_BR: quebra-cabeça

en: Quality
pt_BR: Qualidade

en: Quarter
pt_BR: Trimestre

en: Quick Edit - Slides
pt_BR: Edição Rápida - Slides

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Random Elastic
pt_BR: Elástico Aleatório

en: Random products
pt_BR: Produtos aleatórios

en: Randomize
pt_BR: Aleatório

en: Randomize first slide
pt_BR: Primeiro slide aleatório

en: Randomize slides
pt_BR: Aleatório todos slides

en: Rate count
pt_BR: Contagem de taxa

en: Rate your experience!
pt_BR: Avalie sua experiência!

en: Read more
pt_BR: Leia mais

en: Real device detection
pt_BR: Detecção de dispositivo real

en: Rebuild
pt_BR: refazer

en: Record
pt_BR: Registro

en: Record viewer
pt_BR: Visualizador de registros

en: Rectangle
pt_BR: Retângulo

en: Rectangle 1
pt_BR: Retângulo 1

en: Rectangle 2
pt_BR: Retângulo 2

en: Rectangle Blue
pt_BR: Retângulo Azul

en: Rectangle Green
pt_BR: Retângulo Verde

en: Rectangle Grey
pt_BR: Retângulo Cinza

en: Rectangle Purple
pt_BR: Retângulo Roxo

en: Recurring
pt_BR: Recorrente

en: Recurring end date
pt_BR: Data final recorrente

en: Recurring event
pt_BR: Evento recorrente

en: Recurring events
pt_BR: Eventos recorrentes

en: Register Smart Slider 3 PRO on this domain to enable auto update, slider templates and slide library.
pt_BR: Registre Smart Slider 3 PRO para esse domínio para habilitar o auto update, templates e a biblioteca de slides.

en: Register date
pt_BR: Data de registro

en: Registration start date
pt_BR: Data de início do registro

en: Regular price
pt_BR: Preço regular

en: Relation
pt_BR: Relação

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Remove HTML
pt_BR: Remover o HTML

en: Remove animations
pt_BR: Remover animações

en: Remove controls
pt_BR: Remover controles

en: Remove from group
pt_BR: Remover do grupo

en: Remove line breaks
pt_BR: Remover quebras de linha

en: Remove links
pt_BR: Remover links

en: Remove shortcodes
pt_BR: Remover códigos de atalho (shortcodes)

en: Remove shortcodes from these variables
pt_BR: Remover códigos de atalho (shortcodes) dessas variáveis

en: Remove special characters
pt_BR: Remover caracteres especiais

en: Remove vertical margin
pt_BR: Remover margem vertical

en: Render sliders as iframe in AJAX calls
pt_BR: Renderize sliders como iframe em chamadas AJAX

en: Repeat Count
pt_BR: Repetir contagem

en: Repeat loop only
pt_BR: Repetir loop somente

en: Repeatable
pt_BR: Repetível

en: Replace these timestamp variables
pt_BR: Substitua essas variáveis de timestamp.

en: Repulse
pt_BR: Repulsa

en: Request token
pt_BR: Solicitar token

en: Requires shipping
pt_BR: Requer envio

en: Reset
pt_BR: Resetar

en: Reset on slide change
pt_BR: Redefinir na mudança de slide

en: Reset position
pt_BR: Repor posição

en: Reset to normal state
pt_BR: Redefinir para o estado normal

en: Reset when slide changes
pt_BR: Redefinir quando as trocas de slides

en: Resolved
pt_BR: Resolvido

en: Respect words
pt_BR: Respeitar palavras

en: Responsive
pt_BR: Responsivo

en: Responsive mode
pt_BR: Modo responsivo

en: Responsive scale
pt_BR: Escala responsiva

en: Responsive tips
pt_BR: Dicas responsivas

en: Responsive tricks
pt_BR: Truques responsivos

en: Restore slider
pt_BR: Restaurar slider

en: Result
pt_BR: Resultado

en: Resume autoplay on
pt_BR: Retomar a reprodução automática em

en: Reveal
pt_BR: Revelar

en: Reversed
pt_BR: Invertida

en: Reversed slices to left
pt_BR: Fatias invertidas para a esquerda

en: Reversed slices to right
pt_BR: Fatias invertidas para a direita

en: Ridge
pt_BR: Ridge(Cume)

en: Right
pt_BR: Direita

en: Right fade
pt_BR: Fade / direita

en: Roll
pt_BR: Rolo

en: Roll in
pt_BR: Rolar dentro

en: Root
pt_BR: Raiz

en: Rotate
pt_BR: Rotate(Girar)

en: Rotate all axis
pt_BR: Rotacionar todos os eixos

en: Rotate down
pt_BR: Rodar para baixo

en: Rotate to bottom
pt_BR: Rodar para baixo

en: Rotate to left
pt_BR: Rodar para a esquerda

en: Rotate to right
pt_BR: Rodar para a direita

en: Rotate to top
pt_BR: Rodar para cima

en: Rotate top left
pt_BR: Rodar o canto superior esquerdo

en: Rotate top left back out
pt_BR: Rotacionar topo esquerda atrás fora

en: Rotate top right
pt_BR: Rodar o canto superior direito

en: Rotating
pt_BR: Rotacionando

en: Rotation
pt_BR: Rotação

en: Round rating
pt_BR: Classificação de volta

en: Round to 5px
pt_BR: Arredondar para 5px

en: Rounded Black
pt_BR: Arredondado Preto

en: Rounded Blue
pt_BR: Azul arredondado

en: Rounded Green
pt_BR: Arredondado Verde

en: Rounded Grey
pt_BR: Arredondado Cinza

en: Rounded Purple
pt_BR: Arredondado Roxo

en: Rounded Rectangle Blue
pt_BR: Retângulo Arredondado Azul

en: Rounded Rectangle Green
pt_BR: Retângulo Arredondado Verde

en: Rounded Rectangle Purple
pt_BR: Retângulo Arredondado Roxo

en: Rounded White
pt_BR: Arredondado Branco

en: Row
pt_BR: Linha

en: Rsvp date
pt_BR: Data de Rsvp

en: Rubber band
pt_BR: Elástico de borracha

en: Ruler
pt_BR: Régua

en: Run content plugins on sliders
pt_BR: Executar plugins de conteúdo nos sliders

en: SKUs (one per line)
pt_BR: SKU's (um por linha)

en: Sale price
pt_BR: Preço de venda

en: Sales
pt_BR: Vendas

en: Same as the previous option, just you can write down more comparisons. Read the "Field name" and "Compare method" out from the previous option.
pt_BR: Igual à opção anterior, apenas você pode anotar mais comparações. Leia o "Nome do campo" e "Comparar método" para fora da opção anterior.

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Save as new animation
pt_BR: Salvar como nova animação

en: Saved and slider cache invalidated.
pt_BR: Cache salvo e slider invalidado.

en: Scale
pt_BR: Scale(Escala)

en: Scale down
pt_BR: Scale Down(Escala Abaixo)

en: Scale to bottom
pt_BR: Escala para baixo

en: Scale to left
pt_BR: Escala para a esquerda

en: Scale to right
pt_BR: Escala para a direita

en: Scale to top
pt_BR: Escala ao topo

en: Scale up
pt_BR: Scale up(Escala Acima)

en: Screen width and height
pt_BR: Largura e altura da tela

en: Screen width only
pt_BR: Apenas largura da tela

en: Script attributes
pt_BR: Atributos do script

en: Scroll
pt_BR: Rolagem

en: Scroll move
pt_BR: Movimento de rolagem

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: Search by tag
pt_BR: Pesquisar por tag

en: Search in the knowledge base
pt_BR: Pesquisar na base de conhecimento

en: Search in title, description or tags
pt_BR: Pesquisar no título, descrição ou tags

en: Search results only
pt_BR: Apenas resultados da busca

en: Secondary
pt_BR: Secundário

en: Secondary color
pt_BR: Cor secundária

en: Secondary order
pt_BR: Ordem secundária

en: Secondary server
pt_BR: Servidor secundário

en: See <b>Debug Information</b> for more details!
pt_BR: Veja <b>Informação de Debug</b> para mais detalhes!

en: See all features
pt_BR: Veja todos os recursos

en: Select
pt_BR: Selecione

en: Select Slider
pt_BR: Selecione o Slider

en: Select all
pt_BR: Selecionar tudo

en: Select none
pt_BR: Selecionar nenhum

en: Select published
pt_BR: Selecionar publicado

en: Select slider
pt_BR: Selecione o Slider

en: Select unpublished
pt_BR: Selecionar não publicado

en: Selected Articles
pt_BR: Artigos selecionados

en: Semi bold
pt_BR: Semi negrito

en: Send slide as file
pt_BR: Enviar slide como arquivo

en: Separate them with comma.
pt_BR: Separe-os com vírgula.

en: Separator
pt_BR: Separador

en: Server side mobile detect
pt_BR: Detecção móvel do lado do servidor

en: Set
pt_BR: Conjunto

en: Set as first
pt_BR: Definir como primeiro

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Shadow
pt_BR: Sombra

en: Shadow image
pt_BR: sombra da Imagem

en: Shadows
pt_BR: Sombras

en: Shake
pt_BR: Mexer

en: Shape
pt_BR: Forma

en: Shape divider
pt_BR: Divisor de forma

en: Shifted
pt_BR: Deslocado

en: Shop and search results
pt_BR: Loja e resultados da busca

en: Shop only
pt_BR: Apenas loja

en: Shortcode
pt_BR: Código de atalho

en: Show Guides
pt_BR: Mostrar guias

en: Show Joomla admin footer
pt_BR: Mostrar o rodapé do admin do Joomla

en: Show arrow
pt_BR: Mostrar seta

en: Show background video on mobile
pt_BR: Mostrar vídeo de fundo no dispositivo móvel

en: Show discover modal
pt_BR: Mostrar descobrir modal

en: Show duration
pt_BR: Exibir duração

en: Show editor icon
pt_BR: Mostrar ícone do editor

en: Show help beacon
pt_BR: Mostrar ajuda (beacon)

en: Show hidden
pt_BR: Mostrar escondido

en: Show in WordPress admin bar
pt_BR: Mostrar na barra de administração do WordPress

en: Show label
pt_BR: Mostrar rótulo

en: Show layer on selected devices
pt_BR: Mostrar camada em dispositivos selecionados

en: Show on
pt_BR: Mostrar em

en: Show on devices
pt_BR: Mostrar nos dispositivos

en: Show on mobile
pt_BR: Mostrar no celular

en: Show parent products only
pt_BR: Mostrar somente produtos pai

en: Show related videos from the same channel
pt_BR: Exibir vídeos relacionados do mesmo canal

en: Show slide count
pt_BR: Exibir contagem do slide

en: Showcase
pt_BR: Mostruário

en: Showcase slider type
pt_BR: Tipo de slider Mostruário

en: Showing items match for "%s"
pt_BR: Mostrando itens correspondentes para "%s"

en: Shows on hover
pt_BR: Exibir ao passar o mouse

en: Shrink
pt_BR: Encolher

en: Side
pt_BR: Lado

en: Side shifted
pt_BR: Lado deslocado

en: Simple
pt_BR: Simples

en: Simple slider type
pt_BR: Tipo slider simples

en: Single animation
pt_BR: Animação única

en: Single switch
pt_BR: Interruptor único

en: Size
pt_BR: Tamanho

en: Skew
pt_BR: Inclinado

en: Skew Left to Right
pt_BR: Inclinar da esquerda para direita

en: Skip
pt_BR: Pular

en: Skippable
pt_BR: Ignorável

en: Slices - Reversed triangle
pt_BR: Fatias - Reversed triangle(Triângulo Invertido)

en: Slices - Simple rows and blur
pt_BR: Fatias - linhas simples e Blur(desfoque)

en: Slices - Simple rows and rotate
pt_BR: Fatias - linhas simples e Rotate(girar)

en: Slices - Simple rows and scale
pt_BR: Fatias - linhas simples e Scale(escala)

en: Slices - Simple rows reversed
pt_BR: Fatias - linhas simples reversed(invertidas)

en: Slices - Single
pt_BR: Fatias - única

en: Slices - Triangle
pt_BR: Fatias - Triangle(Triângulo)

en: Slices to left
pt_BR: Fatias para a esquerda

en: Slices to right
pt_BR: Fatias para a direita

en: Slide Background Parallax
pt_BR: Fundo Parallax do Slide

en: Slide Editing - Getting Started
pt_BR: Edição de Slide - Como começar

en: Slide action to submit
pt_BR: Slide ação para enviar

en: Slide background image fill
pt_BR: Preenchimento da imagem de fundo do slider

en: Slide created. | Slides created.
pt_BR[0]: Slide criado.
pt_BR[1]: Slides criados.

en: Slide deleted.
pt_BR: Slide excluído.

en: Slide distance
pt_BR: Distância do slide

en: Slide duplicated.
pt_BR: Slide duplicado.

en: Slide duration
pt_BR: Duração do slide

[ctx: Slide item]
en: Animated Heading
pt_BR: Título animado

[ctx: Slide item]
en: Area
pt_BR: Área

[ctx: Slide item]
en: Audio
pt_BR: Áudio

[ctx: Slide item]
en: Button
pt_BR: Botão

[ctx: Slide item]
en: Caption
pt_BR: Legenda

[ctx: Slide item]
en: Circle Counter
pt_BR: Contador de Círculo

[ctx: Slide item]
en: Counter
pt_BR: Contador

[ctx: Slide item]
en: Heading
pt_BR: Título

[ctx: Slide item]
en: Highlighted Heading
pt_BR: Cabeçalho destacado

[ctx: Slide item]
en: Icon
pt_BR: Ícone

[ctx: Slide item]
en: Icon - Legacy
pt_BR: Ícone - legado

[ctx: Slide item]
en: Image
pt_BR: Imagem

[ctx: Slide item]
en: Image area
pt_BR: Área de imagem

[ctx: Slide item]
en: Image box
pt_BR: Caixa de imagem

[ctx: Slide item]
en: Input
pt_BR: Entrada

[ctx: Slide item]
en: Joomla Module
pt_BR: Módulo Joomla

[ctx: Slide item]
en: List
pt_BR: Lista

[ctx: Slide item]
en: Progress Bar
pt_BR: Barra de progresso

[ctx: Slide item]
en: Text
pt_BR: Texto

[ctx: Slide item]
en: Transition
pt_BR: Transição

[ctx: Slide item]
en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Slide margin
pt_BR: Margem do slide

en: Slide name and description
pt_BR: Nome e descrição do slide

en: Slide order saved.
pt_BR: Ordem de slides salvo.

en: Slide published.
pt_BR: Slide publicado.

en: Slide saved.
pt_BR: Slide salvo.

en: Slide size
pt_BR: Tamanho do Slide

en: Slide title
pt_BR: Título do slide

en: Slide to bottom
pt_BR: Deslize para baixo

en: Slide to left
pt_BR: Deslize para a esquerda

en: Slide to right
pt_BR: Deslize para a direita

en: Slide to top
pt_BR: Deslize para cima

en: Slide unpublished.
pt_BR: Slide não publicado.

en: Slide(s) copied.
pt_BR: Slide(s) copiado.

en: Slider CSS classes
pt_BR: Classes CSS do Slider

en: Slider ID
pt_BR: ID do Slider.

en: Slider Type
pt_BR: Tipo de slider

en: Slider background color
pt_BR: Cor de fundo do Slider

en: Slider background image
pt_BR: Imagem de fundo do Slider

en: Slider background video
pt_BR: Vídeo de fundo do Slider

en: Slider border
pt_BR: Borda do slider

en: Slider center
pt_BR: Centro slider

en: Slider created.
pt_BR: Slider criado.

en: Slider deleted.
pt_BR: Slider excluído.

en: Slider duplicated.
pt_BR: Slider duplicado.

en: Slider height
pt_BR: Altura do slider

en: Slider imported.
pt_BR: Slider importado.

en: Slider is empty.
pt_BR: O Slide está vazio.

en: Slider name
pt_BR: Nome do Slider

en: Slider order saved.
pt_BR: Ordem do controle deslizante salva.

[ctx: Slider responsive mode]
en: Auto
pt_BR: automático

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fixed
pt_BR: Fixo

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fullpage
pt_BR: Página inteira

[ctx: Slider responsive mode]
en: Fullwidth
pt_BR: Largura completa

en: Slider saved.
pt_BR: Slider salvo.

en: Slider side spacing
pt_BR: Espaçamento lateral do Slide

en: Slider size
pt_BR: Tamanho do slider

en: Slider size is too small!
pt_BR: O tamanho do slide é muito pequeno!

[ctx: Slider type]
en: Accordion
pt_BR: Acordeão

[ctx: Slider type]
en: Block
pt_BR: Bloco

[ctx: Slider type]
en: Carousel
pt_BR: Carrossel

[ctx: Slider type]
en: Showcase
pt_BR: Mostruário

[ctx: Slider type]
en: Simple
pt_BR: Simples

en: Slider's default
pt_BR: Padrão do slider´s

en: Slider's inline JavaScript
pt_BR: JavaScript embutido no Slider

en: Slopes
pt_BR: Encostas

en: Slow
pt_BR: Lento

en: Small Dark
pt_BR: Pequena e escura

en: Small Light
pt_BR: Pequena e clara

en: Smart Slider 3 activated!
pt_BR: Smart Slider 3 ativado!

en: Smart Slider 3 updated to the latest version!
pt_BR: Smart Slider 3 atualizado para a versão mais recente!

en: Smart Slider deactivated on this site!
pt_BR: Smart Slider desativado nesse site!

en: Smart Slider export files are listed from the directory only with <i>.ss3</i> extension: %s
pt_BR: Os arquivos de exportação do Smart Slider são listados a partir do diretório apenas com <i>.ss3</i> extensão: %s

en: Smart Snap
pt_BR: Ajuste Inteligente

en: Smooth scroll speed
pt_BR: Velocidade de rolagem suave

en: Smooth scroll to this element
pt_BR: Rolagem suave para este elemento

en: Soft
pt_BR: Suave

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: Sort
pt_BR: Ordenar

en: Source
pt_BR: Fonte

en: Source folder
pt_BR: Pasta de origem

en: Source gallery
pt_BR: Galeria de origem

en: Space around
pt_BR: Espaço ao redor

en: Space between
pt_BR: Espaço entre

en: Spacing
pt_BR: Espaçamento

en: Sparkling
pt_BR: Espumante

en: Special
pt_BR: Especial

en: Special Zero
pt_BR: Zero Especial

en: Special zero
pt_BR: Zero especial

en: Speed
pt_BR: Rapidez

en: Spinning cuboid to bottom
pt_BR: giro de Cuboide para baixo

en: Spinning cuboid to left
pt_BR: Girando cuboide para a esquerda

en: Spinning cuboid to right
pt_BR: Girando cuboide para a direita

en: Spinning cuboid to top
pt_BR: giro de Cuboide para cima

en: Split by chars
pt_BR: Dividido por caracteres

en: Split text - in
pt_BR: Separar texto - dentro

en: Split text - out
pt_BR: Separar texto - fora

en: Split text animation
pt_BR: Animação de texto dividido

en: Split text sets
pt_BR: Conjuntos de textos divididos

en: Split text settings
pt_BR: Dividir configurações de texto

en: Stack
pt_BR: Pilha

en: Stage
pt_BR: Etapa

en: Stagger
pt_BR: Escalonar

en: Stand up
pt_BR: ficar acima

en: Start
pt_BR: Começar

en: Start building your first slide by watching the video and learn the basic steps of to the Slide editing. Smart Slider 3.2 introduces the new Content Builder mode which is a block-based system where you can add rows, columns and of course layers to the slide.
pt_BR: Comece a criar seu primeiro slide assistindo ao vídeo e aprenda os passos básicos da edição de slides. O Smart Slider 3.2 introduz o novo modo de construir conteúdo que é um sistema baseado em blocos, no qual você pode adicionar linhas, colunas e, claro, camadas ao slide.

en: Start date
pt_BR: Data de início

en: Start delay
pt_BR: Atraso de início

en: Start from
pt_BR: Começar de

en: Start index
pt_BR: Índice inicial

en: Start time
pt_BR: Hora de início

en: Start time text
pt_BR: Texto da hora de início

en: Started
pt_BR: Começou

en: Static
pt_BR: Estático

en: Static Overlay
pt_BR: Sobreposição Estática

en: Static overlay
pt_BR: Sobreposição estática

en: Static save
pt_BR: Salvar estática

en: Static slide
pt_BR: Slide estático

en: Sticky
pt_BR: Sticky_(pegajoso)

en: Stop autoplay on
pt_BR: Parar a reprodução automática

en: Stops loop when
pt_BR: Parar o loop quando

en: Store Front page
pt_BR: Página principal da loja

en: Strength
pt_BR: Força

en: Stretch
pt_BR: Esticar

en: Strict
pt_BR: Rigoroso

en: Stroke width
pt_BR: Largura do traçado

en: Strong
pt_BR: Forte

en: Structure
pt_BR: Estrutura

[ctx: Structure]
en: Basic
pt_BR: Básico

[ctx: Structure]
en: Special
pt_BR: Especial

en: Style
pt_BR: Estilo

en: Submenu limit
pt_BR: Limite do submenu

en: Successful connection with the API.
pt_BR: Conectado com sucesso a API.

en: Super fast
pt_BR: Super Rápido

en: Super fast 4x
pt_BR: Super rápido 4x

en: Super slow
pt_BR: Super lento

en: Super soft
pt_BR: Super Suave

en: Super strong
pt_BR: Super Forte

en: Supplier
pt_BR: Fornecedor

en: Swing
pt_BR: Balanço

en: Switch with next/previous slides
pt_BR: Trocar com slides próximo/anterior

en: Switching to bottom
pt_BR: Alternando para baixo

en: Switching to left
pt_BR: Mudando para a esquerda

en: Switching to right
pt_BR: alternando para a direita

en: Switching to top
pt_BR: Alternando para cima

en: Tab background
pt_BR: Fundo de guia

en: Tablet landscape
pt_BR: Tablet landscape(Tablet paisagem)

en: Tablet portrait
pt_BR: Tablet portrait(Retrato Tablet)

en: Tablet scale
pt_BR: tamanho tablet

en: Tablet text
pt_BR: Texto comprimido

en: Target window
pt_BR: Janela de destino

en: Tax
pt_BR: Imposto

en: Taxonomies
pt_BR: Taxonomias

en: Template library
pt_BR: Biblioteca de modelos

en: Text
pt_BR: Texto

en: Text Bar
pt_BR: Barra de texto

en: Text Color
pt_BR: Cor do Texto

en: Text align
pt_BR: Alinhamento de texto

en: Text layer
pt_BR: Camada de texto

en: The App ID is empty. Please insert that value too!
pt_BR: O ID do aplicativo está vazio. Por favor, insira esse valor também!

en: The background and the main animation plays simultaneously or shifted.
pt_BR: O fundo e a animação principal são reproduzidos simultaneamente ou trocados.

en: The cache of the posts with the given ID will be cleared upon save.
pt_BR: O cache dos posts com o ID fornecido será apagado ao salvar.

en: The current slider will not start loading until the set slider is loaded completely.
pt_BR: O slider atual não começará a ser carregado até que o conjunto de slider seja carregado completamente.

en: The data in the given url is not valid XML.
pt_BR: Os dados da URL fornecido não são XML válidos.

en: The given text is not valid JSON! <a href="https://jsonlint.com/" target="_blank">Validate your code</a> to make sure it is correct.
pt_BR: O texto não é JSON válido! <a href="https://jsonlint.com/" target="_blank">Valide seu código</a> para ter certeza que está correto.

en: The height of your slides changes according to the height of the background image.
pt_BR: A altura dos seus slides muda de acordo com a altura da imagem de fundo.

en: The imported file is not readable!
pt_BR: O arquivo importado não é legível!

en: The importing failed at the unzipping part.
pt_BR: A importação falhou na parte de descompactação.

en: The key and secret is not valid!
pt_BR: A chave e o segredo não são válidos!

en: The secret is empty. Please insert that value too!
pt_BR: O segredo está vazio. Por favor, insira esse valor também!

en: The size of the slide proportionately changes together with its layers.
pt_BR: O tamanho do slide proporcionalmente muda junto com suas camadas.

en: The slider tries to fill the full width of the browser.
pt_BR: O slider  tenta preencher toda a largura do navegador.

en: The store ID is not valid!
pt_BR: O ID da loja não é válido!

en: The token expired. Please request new token!
pt_BR: O token expirou. Por favor, solicite um novo token!

en: There are no photos in this album!
pt_BR: Não há fotografias neste álbum!

en: There are no photos in this gallery!
pt_BR: Não há fotos nesta galeria!

en: There are no photos with this privacy filter!
pt_BR: Não há fotos com este filtro de privacidade!

en: There is no layer available to be child of the selected layer!
pt_BR: Não há camada disponível para ser descendente da camada selecionada!

en: Third
pt_BR: Terceiro

en: This feature requires valid license key!
pt_BR: Este recurso requer uma chave de licença válida!

en: This function will be used to format these custom date variables. Usually the date_i18n works, but if your date will be off a little bit, then try out the other one.
pt_BR: Essa função será usada para formatar essas variáveis de data personalizadas. Normalmente o date_i18n funciona, mas se o seu encontro for um pouco diferente, experimente o outro.

en: This option will create a complete round from your slides if you have enough slides. If you don't have enough slides, you could consider duplicating all the slides or just add more slides until you will get a carousel round.
pt_BR: Essa opção irá criar um carrousel para seus slides, se você possuir slides suficientes. Caso não possua tantos slides, você deve considerar duplicar todos slides ou apenas adicionar novos slides até que você tenha um carrousel funcionando.

en: This plugin adds a background image to every SVG and breaks SSL.
pt_BR: Este plugin adiciona uma imagem de fundo a cada SVG e quebra o SSL.

en: This plugin breaks JavaScript in the admin area, deactivate it and use alternative plugin.
pt_BR: Este plugin quebra o JavaScript na área de administração, desativa-o e usa um plugin alternativo.

en: This plugin breaks Smart Slider 3 ajax calls if custom admin url enabled.
pt_BR: Esse plugin interrompe as chamadas do ajax do Smart Slider 3 se o URL de administrador personalizado estiver ativado.

en: This plugin has a JavaScript error which might break Smart Slider.
pt_BR: Esse plugin tem um erro de JavaScript que deve travar o Smart Slider

en: This video url is not supported!
pt_BR: Esta URL do vídeo não é suportado!

en: Thumbnail
pt_BR: Miniatura

en: Thumbnail - horizontal
pt_BR: Miniatura - horizontal

en: Thumbnail - vertical
pt_BR: Miniatura - vertical

en: Thumbnail image resize
pt_BR: Redimensionar a imagem em miniatura

en: Thumbnails
pt_BR: Miniaturas

en: Ticket price
pt_BR: Preço do bilhete

en: Tile
pt_BR: Repetir

en: Tilt 1
pt_BR: Inclinação 1

en: Tilt 2
pt_BR: Inclinação 2

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Time format
pt_BR: Formato da hora

en: Title
pt_BR: Título

en: Title font
pt_BR: Fonte do título

en: To
pt_BR: Para

en: To bottom
pt_BR: Para abaixo

en: To bottom left
pt_BR: Para o canto inferior esquerdo

en: To bottom right
pt_BR: Para o canto inferior direito

en: To chain layers together, please switch to desktop portrait mode!
pt_BR: Para encadear as camadas, por favor, mude para o modo de retrato de mesa!

en: To fullscreen
pt_BR: Para tela cheia

en: To fullscreen image
pt_BR: Para imagem em tela cheia

en: To get started with Smart Slider 3, please refer to this guide for downloading, installing, and using.
pt_BR: Para começar a usar o Smart Slider 3, consulte este guia para baixar, instalar e usar.

en: To left
pt_BR: Para a esquerda

en: To normal image
pt_BR: Imagem normal

en: To right
pt_BR: Para a direita

en: To top
pt_BR: Para o topo

en: To top left
pt_BR: Para o canto superior esquerdo

en: To top right
pt_BR: Para o canto superior direito

en: Top
pt_BR: Topo

en: Top Left
pt_BR: Topo Esquerda

en: Top Right
pt_BR: Topo Direita

en: Top and bottom
pt_BR: Topo e embaixo

en: Top fade
pt_BR: Fade / topo

en: Top to Bottom
pt_BR: Topo para Baixo

en: Total sales
pt_BR: Vendas totais

en: Total vote
pt_BR: Total de votos

en: Track
pt_BR: acompanhar

en: Transform origin
pt_BR: Transformar a origem

en: Translate date and time
pt_BR: Traduzir data e hora

en: Translate dates
pt_BR: Traduzir datas

en: Translate url
pt_BR: Traduzir url

en: Translate your custom date variables
pt_BR: Traduza suas variáveis de data personalizadas

en: Trashed
pt_BR: Lixeira

en: Triangle 1
pt_BR: Triângulo 1

en: Triangle 2
pt_BR: Triângulo 2

en: Trigger custom event on
pt_BR: Acionar evento personalizado em

en: Turn
pt_BR: Virar

en: Turn this off to allow contents following the slider get into the same row where the slider is.
pt_BR: Desligue isso para permitir que o conteúdo após o slider entre na mesma linha onde está slider.

en: Turning cuboid to bottom
pt_BR: Girando Cuboide para baixo

en: Turning cuboid to left
pt_BR: Girando cuboide para a esquerda

en: Turning cuboid to right
pt_BR: Girando cuboide para a direita

en: Turning cuboid to top
pt_BR: Girando Cuboide para cima

en: Tutorial Videos
pt_BR: Vídeos tutoriais

en: Twirl
pt_BR: Giro

en: Type
pt_BR: Tipo

en: Types
pt_BR: Tipos

en: UP
pt_BR: ACIMA

en: Unable to connect to the API
pt_BR: Não foi possível conectar a API

en: Unable to connect to the API (%s).
pt_BR: Não foi possível conectar a API (%s).

en: Underline 1
pt_BR: Sublinhado 1

en: Underline 2
pt_BR: Sublinhado 2

en: Underline 3
pt_BR: Sublinhado 3

en: Underline double 1
pt_BR: Sublinhado duplo 1

en: Underline double 2
pt_BR: Sublinhado duplo 2

en: Unit
pt_BR: Unidade

en: Unpublish
pt_BR: Cancelar publicação

en: Unpublished
pt_BR: Não publicado

en: Up scale
pt_BR: Escala acima

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Update found, <a href="%s">Click here to update!</a>
pt_BR: Atualização encontrada, <a href="%s">Clique aqui para atualizar!</a>

en: Upload date
pt_BR: Data de upload

en: Upscale
pt_BR: De luxo

en: Upscale bottom
pt_BR: Upscale baixo

en: Upscale left
pt_BR: Upscale à esquerda

en: Upscale right
pt_BR: Upscale à direira

en: Upscale top
pt_BR: Upscale topo

en: Use as ID on element before slider
pt_BR: Use como ID no elemento antes do sliders

en: Use linked visuals
pt_BR: Use visuais ligados

en: Use protocol-relative URL
pt_BR: Use a URL relativo ao protocolo

en: User ID
pt_BR: ID do usuário

en: User interaction
pt_BR: Interação com o usuário

en: User name or ID
pt_BR: Nome de usuário ou ID

en: User or page
pt_BR: Usuário ou página

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Users
pt_BR: Usuários

en: Users byline
pt_BR: Usuários por linha

en: Value
pt_BR: Valor

en: Variables
pt_BR: Variáveis

en: Version
pt_BR: Versão

en: Version %s available!
pt_BR: Versão %s disponível!

en: Vertical - reversed
pt_BR: Vertical - invertido

en: Vertical accordion
pt_BR: Acordeão vertical

en: Vertical align
pt_BR: Alinhamento vertical

en: Vertical align - Bottom
pt_BR: Alinhamento vertical - inferior

en: Vertical align - Middle
pt_BR: Alinhamento vertical - meio

en: Vertical align - Top
pt_BR: Alinhamento vertical - Topo

en: Vertical cover flow
pt_BR: Fluxo de cobertura vertical

en: Vertical flip
pt_BR: Giro vertical

en: Vertical pendulum 3D
pt_BR: Pêndulo vertical 3D

en: Vertical showcase
pt_BR: Mostruário Vertical

en: Vertical spin to left
pt_BR: Rotação vertical para a esquerda

en: Vertical spin to right
pt_BR: Rotação vertical para a direita

en: Video
pt_BR: Vídeo

en: Video autoplaying has a lot of limitations made by browsers. You can read about them <a href="https://smartslider3.helpscoutdocs.com/article/1556-video-autoplay-handling" target="_blank">here</a>.
pt_BR: Autoplay do video tem muitas limitações pelos navegadores. Você pode ler mais sobre  <a href="https://smartslider3.helpscoutdocs.com/article/1556-video-autoplay-handling" target="_blank"> aqui </a>.

en: Video url
pt_BR: URL do vídeo

en: Videos in folder
pt_BR: Vídeos na pasta

en: View
pt_BR: Visualizar

en: View %s
pt_BR: Ver %s

en: View image
pt_BR: Ver imagem

en: View records
pt_BR: Visualizar registros

en: View tweet
pt_BR: Ver tweet

en: Viewed
pt_BR: Visto

en: Vimeo url or Video ID
pt_BR: url Vimeo ou ID Vídeo

en: Visibility
pt_BR: Visibilidade

en: Visit site
pt_BR: Visite o site

en: Warehouse
pt_BR: Armazém

en: Warp
pt_BR: Deformar

en: Watch now
pt_BR: Assista agora

en: Wave 1
pt_BR: Ondas 1

en: Wave 2
pt_BR: Ondas 2

en: Waves
pt_BR: Ondas

en: We've created a simple tutorial video to guide you through the basic steps of making your first slider. Good luck with the sliders!
pt_BR: Nós criamos um tutorial simples via video para guiar você pelos passos básicos de como fazer seu primeiro slider. Boa sorte!

en: What are you looking for?
pt_BR: O que você está procurando?

en: When not visible
pt_BR: Quando não visível

en: When partly visible
pt_BR: Quando parcialmente visível

en: When the jQuery selector of one of the slider's parent elements is specified, the slider tries to have the width and fill up that element instead of the window.
pt_BR: Quando o seletor jQuery de um dos elementos pai do Slider é especificado, o Slider tenta ter a largura e preencher esse elemento em vez da janela.

en: White
pt_BR: Branco

en: Whole group
pt_BR: Todo grupo

en: Why upgrade to PRO?
pt_BR: Por que atualizar para o PRO?

en: Width
pt_BR: Largura

en: Width (horizontal) or Height (vertical)
pt_BR: Largura  (horizontal) ou Altura (vertical)

en: WordPress - Create widget area
pt_BR: WordPress - Criar área de widget

en: Words
pt_BR: Palavras

en: Wrap after
pt_BR: Embrulhar depois

en: Write the original text, like 'Monday' then two | signs, and the text you want it to be translated to, for example 'Montag'. Together: Monday||Montag
pt_BR: Escreva o texto original, como 'segunda-feira', depois dois | sinais, e o texto que você quer que seja traduzido, por exemplo, 'Montag'. Juntos: segunda-feira || Montag

en: Wrong path. This is the default image folder path, so try to navigate from here:
pt_BR: Caminho errado. Este é o caminho da pasta de imagens padrão, então tente navegar a partir daqui:

en: Wrong path. This is the default upload/media folder path, so try to navigate from here:
pt_BR: Caminho errado. Esse é o caminho da pasta padrão para upload/media, então tente navegar daqui:

en: X-large Dark
pt_BR: Muito grande e escura

en: X-large Light
pt_BR: Muito grande e clara

en: X-small Dark
pt_BR: Muito pequena e Escura

en: X-small Light
pt_BR: Muito pequena e clara

en: YOAST SEO sitemap - add images
pt_BR: YOAST SEO sitemap - adicionar imagens

en: Yes
pt_BR: Sim

en: You can add the slider any website:
pt_BR: Você pode adicionar o slider a qualquer site:

en: You can generate at %s Then <i>Download current config (json)</i> and paste content into the field.
pt_BR: Você pode gerar em %s então <i> Faça o download da configuração atual (json) </i> e cole o conteúdo no campo.

en: You can remove results based on one variable's uniqueness. For example if you want the images to be unique, you could write this variable into the "Unique variable" field: image
pt_BR: Você pode remover resultados baseados em variáveis únicas. Por exemplo se você quer que imagens sejam únicas, você pode escrever essa variável no campo "Variável única" : image

en: You can translate the newly created variables. Write the original text, like 'Monday', then two | signs and the text you want it to be translated to, for example 'Montag'. Together: Monday||Montag
pt_BR: Você pode traduzir as variáveis recém-criadas. Escreva o texto original, como 'segunda-feira', depois dois | sinais e o texto para o qual você quer que seja traduzido, por exemplo, 'Montag'. Juntos: segunda-feira || Montag

en: You can upload the files which exported by Smart Slider 3.
pt_BR: Você pode fazer upload dos arquivos que foram exportados pelo Smart Slider 3.

en: You can upload the slider any website:
pt_BR: Você pode fazer o upload do slider em qualquer site:

en: You can write any date format (http://php.net/manual/en/function.date.php) in separate lines, and new variables will be created for them.
pt_BR: Você pode escrever qualquer formato de data (http://php.net/manual/en/function.date.php) em linhas separadas e novas variáveis serão criadas para elas.

en: You can write down an existing variable's name, then two | signs and lastly any date format (%s) in separate lines and new variables will be created for them. The name of the new variables will be the same as the original variable and "_datetime" will be added to the end of them.
pt_BR: Você pode anotar o nome de uma variável existente, depois dois | sinais e, finalmente, qualquer formato de data (%s) em linhas separadas e novas variáveis serão criadas para eles. O nome das novas variáveis será o mesmo da variável original e "_datetime" será adicionado ao final delas.

en: You can't import sliders from Smart Slider 2.
pt_BR: Você não pode importar slides do Smart Slider 2.

en: You have the latest version!
pt_BR: Você tem a última versão!

en: You have to unzip your
pt_BR: Você precisa extrair (unzip) seu

en: You won't be able to scroll your website anymore.
pt_BR: Você não poderá mais rolar seu site.

en: YouTube URL or Video ID
pt_BR: URL do YouTube ou ID do Vídeo

en: YouTube privacy enhanced mode
pt_BR: Modo avançado de privacidade do YouTube

en: Your current memory limit is %s
pt_BR: Seu limite de memória atual é %s

en: Your server has an upload file limit at %s, so if you have bigger export file, please use the local import file method.
pt_BR: Seu servidor tem um limite de arquivo de upload em %s, por isso, se você tiver um arquivo de exportação maior, use o método do arquivo de importação local.

en: Zodiac
pt_BR: Zodíaco

en: Zoom out
pt_BR: Diminuir o zoom

en: article
pt_BR: artigo

en: category
pt_BR: categoria

en: discussion
pt_BR: discussão

en: gallery
pt_BR: galeria

en: group
pt_BR: grupo

en: hours
pt_BR: horas

en: if 'variable' equals to 'equalvalue', then you will get the text 'true', but if it's not equal, the text will be 'false'. The new variable's name will be textvariable (the 'variable' replaced by your variable's name).
pt_BR: Se 'variável' for igual a 'igual valor', então você obterá o texto 'verdadeiro', mas se não for igual, o texto será 'falso'. O nome da nova variável será textvariable (a 'variável' substituída pelo nome da sua variável).

en: label
pt_BR: rótulo

en: last slide
pt_BR: último slide

en: loop
pt_BR: Loop

[ctx: magento]
en: Insert widget
pt_BR: Inserir widget

en: never
pt_BR: Nunca

en: next slide
pt_BR: próximo slide

en: on load
pt_BR: No carregamento

en: on scroll
pt_BR: Na rolagem

en: one per line
pt_BR: Um por linha

en: optional
pt_BR: opcional

en: or
pt_BR: ou

en: order
pt_BR: ordem

en: post
pt_BR: Postagem

en: record
pt_BR: registro

en: slide count
pt_BR: contagem de slides

en: slide index
pt_BR: índice de slides

en: thumbnails per group
pt_BR: miniaturas por grupo
